Statystyka/prawdopodobieństwo

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
marti_btf
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 15 kwie 2024, 09:26
Płeć:

Statystyka/prawdopodobieństwo

Post autor: marti_btf »

Cześć,

Problem jest nastepujacy: mamy grupe wyników czasami jest ich: 10, czasami 15, czasami 2.
Na podstawie dotychczasowych obserwacji wiemy, że sprawdzalnosć genreowanych wyników wszystkich wynosi/oscyluje w granicach około 60-58%.
W jakis sposób liczyć prawdopodobieństwo wybrania z posród wyników tych wlasciwych - zawierajacych sie w 60%
Ewentualnie jakimi metodami szacowac/estymować który z nich może być prawdziwy?
Czy jest sposób aby np. odrzucając część wyników, zwiekszyc swoje szanse trafienia wlasciwego wyniku zawierajacwego sie w 60% prawidłowych.
Pozdrawiam
janusz55
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1748
Rejestracja: 01 sty 2021, 10:38
Podziękowania: 3 razy
Otrzymane podziękowania: 445 razy

Re: Statystyka/prawdopodobieństwo

Post autor: janusz55 »

Nie zrozumiała treść zadania. Co to znaczy sprawdzalność generowanych wyników?

Zadania z teorii estymacji muszą zawierać liczność populacji (wyników), którą badamy i liczność (procent wyników) która zawiera się w tej populacji ze względu na badaną cechę.
marti_btf
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 15 kwie 2024, 09:26
Płeć:

Re: Statystyka/prawdopodobieństwo

Post autor: marti_btf »

Mamy pewien mechanizmy, który stara się przewidywać zdarzenia losowe. Na potrzeby zobrazowania tego dajmy na to zdarzenia sportowe. Wynikiem jest 1 w przypadku kiedy dana drożyna potencjalnie wygra kolejne spotkanie, 0 kiedy przegra.
Codziennie generuje takie predykcje dla drużyn, które grają danego dnia. Czasem są to 2 spotkania, czasem 10 a czasem 15.
W każdym ze spotkań bierze 1 drożynę i typuje 1 lub 0.
Na podstawie analizy udało się ustalić, że mechanizm typuje 60% poprawnie tzn, 60 procent spotkań obstawia prawidłowo (w miesiącu jest 240 spotkań). Aktualnie testowano go przez 3 miesiące.
Zakładając, że wiemy ze jutro będzie N spotkań jesteśmy w stanie oszacować jakie prawdopodobieństwo będzie miało każde z n spotkań? Czy jesteśmy w stanie z pośród tych 2 lub 10 lub 15 spotkań oszacować ,które z nich będzie tym które zostanie trafione?
Ewentualnie czy jesteśmy w stanie szacować/estymować, który z tych wyników znajdzie się potencjalnie wśród tych 60% poprawnie wytypowanych?
Czy jest sposób aby np. odrzucając część wyników, zwiększyć swoje szanse trafienia właściwego wyniku zawierającego się w 60% prawidłowych estymacjach?.

Nie znam się na tym totalnie, obawiam się ze moja wiedza jest aktualnie na poziomie niższym niż podstawowy jeżeli chodzi o statystykę i prawdopodobieństwo - więc proszę wybaczyć jeżeli moje założenia są bezsensowne, jeżeli tak jest proszę o informację.

Pozdrawiam