Fizyka Operon marzec 2024

O wszystkim, co jest związane z maturą, linki do zadań, komentarze i inne przemyślenia.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
mika40039
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 4
Rejestracja: 10 kwie 2024, 15:19
Płeć:

Fizyka Operon marzec 2024

Post autor: mika40039 »

Czy ktoś ma zasady oceniania i rozwiązania do tego arkusza? Z góry dziękuję:)
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6270
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Fizyka Operon marzec 2024

Post autor: korki_fizyka »

Ten arkusz zawiera dyskwalifikujące błędy ale mogę Ci wysłać.
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
janusz55
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1586
Rejestracja: 01 sty 2021, 09:38
Podziękowania: 2 razy
Otrzymane podziękowania: 417 razy

Re: Fizyka Operon marzec 2024

Post autor: janusz55 »

Proszę przedstawić ten arkusz z błędami "dyskwalifikującymi".
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6270
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Fizyka Operon marzec 2024

Post autor: korki_fizyka »

Nie jestem autorem żebym go prezentował. Wystarczy przeczytać treści poleceń, znaleźć błędy rachunkowe w kluczu odpowiedzi i porównać z zakresem obowiązującego na maturze materiału żeby sobie wyrobić zdanie.
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
janusz55
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1586
Rejestracja: 01 sty 2021, 09:38
Podziękowania: 2 razy
Otrzymane podziękowania: 417 razy

Re: Fizyka Operon marzec 2024

Post autor: janusz55 »

Znam ten arkusz , błędów merytorycznych i rachunkowych w nim nie ma. Proszę się nie wywyższać.
mika40039
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 4
Rejestracja: 10 kwie 2024, 15:19
Płeć:

Re: Fizyka Operon marzec 2024

Post autor: mika40039 »

Mój mail to mika40039@gmail.com, dziękuję.
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6270
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Fizyka Operon marzec 2024

Post autor: korki_fizyka »

janusz55 pisze: 11 kwie 2024, 13:12 Znam ten arkusz , błędów merytorycznych i rachunkowych w nim nie ma. Proszę się nie wywyższać.
To raczej pan robi na tym forum za alfę i omegę i chce mieć zawsze ostatnie zdanie chociaż nie miewa racji.

Zadania 7 i 14 wykraczają poza zakres materiału przewidzianego na maturze w 2024r.
w zadaniach 3.4 i 17 podano błędne rozwiązania.

@mika40039 wysłałem
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
janusz55
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1586
Rejestracja: 01 sty 2021, 09:38
Podziękowania: 2 razy
Otrzymane podziękowania: 417 razy

Re: Fizyka Operon marzec 2024

Post autor: janusz55 »

Konkretnie
-dlaczego zadania 7,14 wykraczają poza zakres obowiązującego materiału ?
- jakie powinny być prawidłowe rozwiązania zadań 3.4 i 17 ?
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6270
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Fizyka Operon marzec 2024

Post autor: korki_fizyka »

Arkusze z Operonu są zwykle łatwe, poniżej poziomu zadań maturalnych w przeciwieństwie do NE, które z kolei są o wiele bardziej szczegółowe i znacznie trudniejsze niż te spotykane na maturze w terminie majowym.
janusz55 pisze: 11 kwie 2024, 17:46 Konkretnie
-dlaczego zadania 7,14 wykraczają poza zakres obowiązującego materiału ?
- jakie powinny być prawidłowe rozwiązania zadań 3.4 i 17 ?
-dlaczego, to nie do mnie pytanie tylko do "układacza" zadań widać nie przeczytał co w tym roku wyrzucono z zakresu
-zad.17 jeżeli ktoś podaje jako jedyną słuszną odpowiedź, że w tej reakcji wydziela się tylko JEDEN neutron, to nie ma zielonego pojęcia na czym polega reakcja rozszczepienia jądra uranu i to dyskwalifikuje ten arkusz, to reakcja lawinowa i wydziela się 2 LUB 3 neutrony zatem tak sformułowany jej ciąg dalszy (znaki ?? po prawej stronie) nie jest jednoznaczny (czytaj: jest wiele poprawnych rozwiązań) ale na pewno nie TO, które podano w kluczu
zad.3.4 przyznaję mój błąd, początkowo myślałem, że pomylono częstotliwość z okresem, odp. C-2 jest prawidłowa jednak tak bardzo rozbudowane zad.3 budzi mój niesmak. Dawno już nastąpił odwrót od układania zadań z obszerną treścią, zamieszczaniem wstępu z jakiego artykułu czy czasopisma, a potem serią kolejnych podpunktów, w których przelatuje się przez całą mechanikę, teorię gazów, ruch drgający i co tam jeszcze. Uczeń, który nie trafił z tym tematem nie ma szans na uzyskanie 10 pkt (ok. 17 % z całej matury!), które być może uzyskałby z łatwością gdyby to zadanie rozbić na dwa albo większą ilość bardziej elementarnych zadań.

Podsumowując arkusze ze znanych powszechnie wydawnictw w większości są pomijane przez nauczycieli przy próbnych maturach przeprowadzanych w szkołach ze względu właśnie na ich poziom odbiegający od poziomu rzeczywistej matury, tym bardziej, że za te pisane na kolanie zestawy uczniowie muszą słono zapłacić. Nauczyciele wolą układać własne dostosowane do aktualnego (zwłaszcza w listopadzie) stopnia przerobionego materiału. Dziwi mnie fakt, że CKE nie udostępnia takich zestawów za darmo na swojej stronie poza arkuszem pokazowym udostępnionym w 2022r. Arkusze z dodatkowych, czerwcowych terminów też są zamieszczane z dużym opóźnieniem może dlatego, ze ich poziom jest podobny do tego z Operonu z marca 2024r.

Ta wypowiedź to moja prywatna opinia i tak proszę ją traktować. Nie zamierzam też wdawać się w dalszą polemikę.
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
janusz55
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1586
Rejestracja: 01 sty 2021, 09:38
Podziękowania: 2 razy
Otrzymane podziękowania: 417 razy

Re: Fizyka Operon marzec 2024

Post autor: janusz55 »

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
ODPOWIEDZ