Matura 2010

O wszystkim, co jest związane z maturą, linki do zadań, komentarze i inne przemyślenia.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
losie0
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 110
Rejestracja: 27 wrz 2009, 16:46

Post autor: losie0 »

heh a ja 3 zadanie liczyłem tak że obliczyłem te boki tego trójkata , i pole bedzie najmniejsze kiedy suma tych bokow bedzie najmniejsza , no i niestety wychodzi 0,3 ;/ , co jest zlego w takim rozwiazaniu??
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
supergolonka
Moderator
Moderator
Posty: 1869
Rejestracja: 06 mar 2008, 10:53
Otrzymane podziękowania: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: supergolonka »

losie0 pisze:heh a ja 3 zadanie liczyłem tak że obliczyłem te boki tego trójkata , i pole bedzie najmniejsze kiedy suma tych bokow bedzie najmniejsza , no i niestety wychodzi 0,3 ;/ , co jest zlego w takim rozwiazaniu??
Pozdrawiam
A co ma suma boków do pola?
losie0
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 110
Rejestracja: 27 wrz 2009, 16:46

Post autor: losie0 »

heh no krotsze boki tym pole mniejsze , tak przynajmniej mi sie wydawalo :)
Awatar użytkownika
supergolonka
Moderator
Moderator
Posty: 1869
Rejestracja: 06 mar 2008, 10:53
Otrzymane podziękowania: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: supergolonka »

bolc pisze: Czyli jeśli w zad. 7 pomyliłem się i liczyłem dla |AB|=|AC| (chyba wielu osobom to się zdarzyło) to dostanę 0 pkt ? No bo niby zrobiłem swoje zadanie, ale mimo tego wyznaczyłem np. prostą prostopadłą do y=x+1 i przechodzącą przez A, wyznaczyłem długość BC, wyznaczyłem długość wysokości opuszczonej z wierzchołka A (czyli odległość pkt A od prostej y=x+1). Nie będę zadowolony jak wyzerują mi to zadanie, bo trochę się narobiłem ;/
Jeżeli Cię to pocieszy to ja też tak przeczytałem to zadanie. Kapnąłem się dopiero, gdy długość odcinka BD wyszła ułamkowa i zacząłem sprawdzać rachunki. Myślę, że wiele osób się na tym przejechało.
Awatar użytkownika
supergolonka
Moderator
Moderator
Posty: 1869
Rejestracja: 06 mar 2008, 10:53
Otrzymane podziękowania: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: supergolonka »

szakal007 pisze:Bedą oficajlne odpowiedz od CKE, za co punkty będą przyznawać??
Będą w czerwcu takie jak te (schematy oceniania):
http://www.zadania.info/d916
szakal007
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 78
Rejestracja: 28 lis 2009, 11:49

Post autor: szakal007 »

supergolnka, jak mozesz to weś sprawdz mój sposob na zadanie 11, bo nie daje mi spokoju czy dobrze, sam pomysł, bo obliczenia raczej dobre będe miał:

z tw. cosinusów policzyłem wysokosci scian bocznych oposzczone na krawędzie sciany boczne.
Pozniej obliczylem drugie h w trojkacie bocznym i porownalem pola i wyliczyłem z tego b(krawedz sciany bocznej).
Nastepnie obliczylem wysokosc ostroslupa\(H^2=2/3h+b^2\)
H- wyoskosc ostrtoslupa, h - wysokosc podstawy
jak mialem juz H to tylko na wzor na objetosc i poszło, ale liczba brzydka wyszła

Bo nie wiem czy tak można, ale wydaje mi się ze dobrze??
Awatar użytkownika
supergolonka
Moderator
Moderator
Posty: 1869
Rejestracja: 06 mar 2008, 10:53
Otrzymane podziękowania: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: supergolonka »

Wszystko co piszesz ma sens, ale żeby to dokładniej ocenić musisz dokładniej napisać
- jak zastosowałeś twierdzenie cosinusów - domyślam się, że napisałeś kwadrat krawędzi podstawy= itd. Jeżeli tak, to jest dobrze.
- jak wyliczyłeś drugą wysokość w trójkącie bocznym - w tym kroku łatwo się pomylić - to w zasadzie był najtrudniejszy krok.

Aha, wynik mogłeś dostać inny, bo jak liczyłeś z cosinusów to na pewno masz we wzorach 2alpha.
Awatar użytkownika
supergolonka
Moderator
Moderator
Posty: 1869
Rejestracja: 06 mar 2008, 10:53
Otrzymane podziękowania: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: supergolonka »

Dodałem nowe rozwiązanie zadania 11 - bez liczenia wysokości ściany bocznej. Wydaje mi się, że prościej się już nie da.
Awatar użytkownika
sarni20
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 124
Rejestracja: 11 mar 2010, 16:26
Lokalizacja: Tuchola/Gdańsk
Otrzymane podziękowania: 41 razy
Płeć:

Post autor: sarni20 »

chodzę do 2 liceum mat-inf i tę maturę oceniam na średnią wyliczyłem na około 60%-70% nie robiąc kilku zadań(8,10,11) w porównaniu do zadań przygotowawczych stąd to matura była prosta, teraz czekam na fizykę i jej poziom trudności : )
WojBoy
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 19 kwie 2010, 10:11

Post autor: WojBoy »

sarni20 pisze:chodzę do 2 liceum mat-inf i tę maturę oceniam na średnią wyliczyłem na około 60%-70% nie robiąc kilku zadań(8,10,11) w porównaniu do zadań przygotowawczych stąd to matura była prosta, teraz czekam na fizykę i jej poziom trudności : )
Cieszę się za każdym razem, kiedy czytam tego typu posty:) Niesamowite.
bolc
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 275
Rejestracja: 26 sty 2010, 23:22
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 4 razy

Post autor: bolc »

supergolonka pisze:
bolc pisze: Czyli jeśli w zad. 7 pomyliłem się i liczyłem dla |AB|=|AC| (chyba wielu osobom to się zdarzyło) to dostanę 0 pkt ? No bo niby zrobiłem swoje zadanie, ale mimo tego wyznaczyłem np. prostą prostopadłą do y=x+1 i przechodzącą przez A, wyznaczyłem długość BC, wyznaczyłem długość wysokości opuszczonej z wierzchołka A (czyli odległość pkt A od prostej y=x+1). Nie będę zadowolony jak wyzerują mi to zadanie, bo trochę się narobiłem ;/
Jeżeli Cię to pocieszy to ja też tak przeczytałem to zadanie. Kapnąłem się dopiero, gdy długość odcinka BD wyszła ułamkowa i zacząłem sprawdzać rachunki. Myślę, że wiele osób się na tym przejechało.
mi już nie starczyło czasu na sprawdzenie tego. Ale nie rozumiem tego, czemu mam nie dostać pkt, jeśli np. w modelu rozwiązania będzie sformułowanie : uczeń dostaje pkt, gdy policzy długość BC. Uczeń dostaje pkt gdy obliczy odległość A od prostej y=x+1. Nie napisałem na początku zadania, ze AC=AB więc sam już nie wiem. Mam nadzieje, że trafię na ludzkiego egzaminatora ;p. A co do zadania z ostrosłupem, to jeśli na końcu już przy wyznaczaniu wysokości popełniłem błąd czysto rachunkowy i potem już tą źle wyliczoną wysokość wstawiłem do wzoru na objętość, więc i objętość wyszła mi zła, to odejmą mi po prostu 1 pkt za wynik ?
bolc
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 275
Rejestracja: 26 sty 2010, 23:22
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 4 razy

Post autor: bolc »

sarni20 pisze:chodzę do 2 liceum mat-inf i tę maturę oceniam na średnią wyliczyłem na około 60%-70% nie robiąc kilku zadań(8,10,11) w porównaniu do zadań przygotowawczych stąd to matura była prosta, teraz czekam na fizykę i jej poziom trudności : )
Nie ciesz się zbytnio bo jeszcze nie wiesz co to znaczy pisać maturę na pełnej sali egzaminacyjnej i w stresie (stres jakiś zawsze jest). Czas płynie bardzo szybko. Ja też robiłem zeszłoroczne arkusze na 90+%, ale jednak teraz będę miał wynik w granicach 80-85%. Ale za rok z chęcią przyjdę na waszą maturkę, tak żeby sobie napisać to co wam wymyślą :)
mmach
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 14
Rejestracja: 02 kwie 2010, 22:56

Post autor: mmach »

Supergolonka sluchaj ja zrobilem 11 w sposob taki ze obliczylem wysokosc przekroju , obliczylem jedna krawedz i wiadomo ze ta wysokosc rowniez do krawedzi jest prostopadla zatem
obliyczlem pole trojkata aV3/2 * H= h(przekroju)*krawedz i przyrownalem do H . to ze nic nie poskracalem to raczej nie odejma mi pkt ale sposob wydaje sie byc dobry
Awatar użytkownika
supergolonka
Moderator
Moderator
Posty: 1869
Rejestracja: 06 mar 2008, 10:53
Otrzymane podziękowania: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: supergolonka »

bolc pisze: mi już nie starczyło czasu na sprawdzenie tego. Ale nie rozumiem tego, czemu mam nie dostać pkt, jeśli np. w modelu rozwiązania będzie sformułowanie : uczeń dostaje pkt, gdy policzy długość BC. Uczeń dostaje pkt gdy obliczy odległość A od prostej y=x+1. Nie napisałem na początku zadania, ze AC=AB więc sam już nie wiem.
Masz rację, dopóki nie korzystasz z założenia AC=AB jest OK. Od miejsca, w którym z tego korzystasz masz wszystko źle.
bolc pisze: A co do zadania z ostrosłupem, to jeśli na końcu już przy wyznaczaniu wysokości popełniłem błąd czysto rachunkowy i potem już tą źle wyliczoną wysokość wstawiłem do wzoru na objętość, więc i objętość wyszła mi zła, to odejmą mi po prostu 1 pkt za wynik ?
Coś obetną, czy 1 czy 2 to zobaczysz w czerwcu.
Awatar użytkownika
supergolonka
Moderator
Moderator
Posty: 1869
Rejestracja: 06 mar 2008, 10:53
Otrzymane podziękowania: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: supergolonka »

mmach pisze:Supergolonka sluchaj ja zrobilem 11 w sposob taki ....
Brzmi OK.
ODPOWIEDZ