Matura 2010

O wszystkim, co jest związane z maturą, linki do zadań, komentarze i inne przemyślenia.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
matura_sie_zbliza
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 13
Rejestracja: 11 lut 2010, 23:02

Post autor: matura_sie_zbliza »

bolc pisze:pkt (...) będą:p
Oby :D Ze 2 chociaż ;p
kubar091
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 69
Rejestracja: 02 lut 2010, 16:17
Lokalizacja: Lublin
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 2 razy

Post autor: kubar091 »

Iluminati91 pisze:Słuchajcie, zadanie 4 nie daje mi spokoju. Przy wyliczaniu a i b zjadłam po drodze "1" i mi wyszło a=-14/3 i b=25/3. Liczby te mi się nie podobały, więc wstawiłam je do wielomianu i obliczyłam jego wartość dla "2". Wyszło mi 7, tak jak podano w treści zadania, więc założyłam, że otrzymany wynik jest poprawny. Niestety, nie wyliczałam reszty z dzielenia przez (x-3), co daje przy takich wartościach a i b resztę równą 11.
Zapisałam z boku, obok rozwiązania zadania, sprawdzenie (ołówkiem), że wyliczone przeze mnie wartości a i b spełniają warunki zadania.
Jak myślicie, jak mnie za to ocenią?
mi też wyszły takie wyniki ale gdzieś się sypnęliśmy w rachunkach ja liczę sobie 1 na 4 punkty za to
pauleta19
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 5
Rejestracja: 21 gru 2009, 23:33

Post autor: pauleta19 »

Czy dobrze zrobiłem zadanie 9?Moja metoda jest trochę inna od tych, co się pojawiały do tej pory na forum
http://img52.yfrog.com/img52/5160/9zad.png
szakal007
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 78
Rejestracja: 28 lis 2009, 11:49

Post autor: szakal007 »

No ciekawe jak to będzie, licze na rozwiązania.. jeszcze nic nie przesądzone :)
Iluminati91
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 86
Rejestracja: 31 gru 2009, 16:31
Lokalizacja: Śląsk
Podziękowania: 51 razy
Płeć:

Post autor: Iluminati91 »

kubar091 pisze:
Iluminati91 pisze:Słuchajcie, zadanie 4 nie daje mi spokoju. Przy wyliczaniu a i b zjadłam po drodze "1" i mi wyszło a=-14/3 i b=25/3. Liczby te mi się nie podobały, więc wstawiłam je do wielomianu i obliczyłam jego wartość dla "2". Wyszło mi 7, tak jak podano w treści zadania, więc założyłam, że otrzymany wynik jest poprawny. Niestety, nie wyliczałam reszty z dzielenia przez (x-3), co daje przy takich wartościach a i b resztę równą 11.
Zapisałam z boku, obok rozwiązania zadania, sprawdzenie (ołówkiem), że wyliczone przeze mnie wartości a i b spełniają warunki zadania.
Jak myślicie, jak mnie za to ocenią?
mi też wyszły takie wyniki ale gdzieś się sypnęliśmy w rachunkach ja liczę sobie 1 na 4 punkty za to
Spoksik. Taki głupi błąd. Szkoda mi tych punktów. :(
oski
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 4
Rejestracja: 02 kwie 2010, 18:53

Post autor: oski »

Kalan pisze:Zupełnie nie wiedziałem jak zrobić dwa ostatnie zadania. W ostrosłupie wykonałem rysunek, obliczyłem pole podstawy i jedną z wysokości ściany bocznej, może ze 2 pkt za to będzie... poza tym nie zrobilem ostatniego kroku w ósmym... jakieś 80% powinno być. :(
Wyliczałeś z tw. cosinusów te wysokości, wychodziło chyba \(\frac{a}{2sin \alpha }\). Dalej ja zrobiłem układ równań - z Pitagorasa z wysokością ostrosłupa i odpowiednio 1/3 długości podstawy dla wysokości ściany bocznej i 2/3 długości podstawy dla krawędzi bocznej ostrosłupa. Robiłem także równianie dla pola ściany bocznej i uzależniałem wysokość ściany bocznej od krawędzi bocznej, i dalej trzeba było poprzekształcać mi wyszło \(V = \frac{a^3*cos \alpha }{ \sqrt{4sin^2 \alpha -1}*12 }\), ale jest jakiś błąd w mianowniku. Strace więc chyba 1-2 punkty na tym...
doom1n
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 05 maja 2010, 19:41

Post autor: doom1n »

ja mam albo taki sam wynik albo baaardzo podobny... ogolnie zadanie bylo dosyc skomplikowane
oski
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 4
Rejestracja: 02 kwie 2010, 18:53

Post autor: oski »

Liczył ktoś jeszcze zadanie 9. z wektorów? :P
s3b3k002
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 3
Rejestracja: 07 mar 2010, 16:00

Post autor: s3b3k002 »

to samo mam w 11 tylko w liczniku jeszcze \sqrt{3}
Ostatnio zmieniony 05 maja 2010, 21:12 przez s3b3k002, łącznie zmieniany 1 raz.
szakal007
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 78
Rejestracja: 28 lis 2009, 11:49

Post autor: szakal007 »

Ja ostatnie zrobiłem tak:

z tw. cosinusów policzyłem wysokosci scian bocznych oposzczone na krawędzie sciany boczne.
Pozniej obliczylem drugie h w trojkacie bocznym i porownalem pola i wyliczyłem z tego b(krawedz sciany bocznej).
Nastepnie obliczylem wysokosc ostroslupa\(H^2=2/3h+b^2\)
H- wyoskosc ostrtoslupa, h - wysokosc podstawy
jak mialem juz H to tylko na wzor na objetosc i poszło, ale liczba brzydka wyszła
szakal007
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 78
Rejestracja: 28 lis 2009, 11:49

Post autor: szakal007 »

oski, a które to było 9, te z rowneległobokiem? Ja tak to ja się bawiłem w wektory he :D
wojtek3211
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 3
Rejestracja: 06 mar 2010, 18:19

Post autor: wojtek3211 »

jak mysliscie w 11 za wyliczenie jedynie h sciany bocznej bedzie tylko 1 pkt?
Awatar użytkownika
supergolonka
Moderator
Moderator
Posty: 1869
Rejestracja: 06 mar 2008, 10:53
Otrzymane podziękowania: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Rozwiązania - rozszerzenie

Post autor: supergolonka »

Rozwiązania arkusza rozszerzonego
http://www.zadania.info/82159

Ledwo zdążyłem w 3 godziny, ale oczywiście na komputerze pisze się odrobinę dłużej.

Zadanie 11 z pewnością ma prostsze rozwiązanie, ale na razie nie bawiłem się w subtelności.
michalmaz
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 11
Rejestracja: 09 wrz 2009, 19:39

Post autor: michalmaz »

OSKI w ostatnim jeśli ta 12 jest w mianowniku poza pierwiastkiem to po pobawieniu się z mojej końcowej postaci doszedłem do TWOJEJ:)
kubar091
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 69
Rejestracja: 02 lut 2010, 16:17
Lokalizacja: Lublin
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 2 razy

Post autor: kubar091 »

wojtek3211 pisze:jak mysliscie w 11 za wyliczenie jedynie h sciany bocznej bedzie tylko 1 pkt?
dobre pytanie też to policzyłem ;p
ODPOWIEDZ