watomierz

Pytania o rozwiązania zadań.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
asdf98
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 20 sie 2023, 19:57
Płeć:

watomierz

Post autor: asdf98 »

czy pisząc wynik pomiaru piszę odczyt z watomierza=/- niepewność standardowa typu B czy odczyt z watomierza +/- \Delta x (dokładność przyrządu pomiarowego)

odczyt z watomierza wyszedł mi 65W a \Delta x wyszło 0,5W natomiast Ub(I) wychodzi mi 0,288W więc w obu przypadkach byłoby zaokrąglanie w górę do 1! więc wynik pomiaru->> 65W=\-1W ale nie wiem czy ta niepewność jest potrzebna czy to =/-1W wziąć z tej delty bo w zadaniach nie mam nic o niepewności HELP
maria19
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 373
Rejestracja: 31 maja 2019, 19:32
Podziękowania: 346 razy
Otrzymane podziękowania: 95 razy

Re: watomierz

Post autor: maria19 »

korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6270
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: watomierz

Post autor: korki_fizyka »

Niepewność rozszerzoną \(U_c(x)\) poprzedza się znakiem \(\pm\), natomiast odchylenie standardowe u(x) umieszcza się w nawiasach pomiędzy średnią a jednostką oczywiście odpowiednio zaokrąglone.

Jeśli wykonałeś tylko jeden pomiar miernikiem analogowym, to niepewność zależy od klasy przyrządu i zakresu pomiarowego, w cyfrowych określana na podstawie danych technicznych, które należy odczytać z instrukcji. Do tego należy dodać niepewność eksperymentatora przyjmując standardowo połowę najmniejszej działki.

To wszystko można wyczytać w podręcznikach czy skryptach uczelnianych przed rozpoczęciem przygody w laboratorium.
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
ODPOWIEDZ