Zadanie z termotynamiki ze wsipu

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Lookie444
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 01 maja 2023, 14:40
Płeć:

Zadanie z termotynamiki ze wsipu

Post autor: Lookie444 »

W cylindrze znajdowało się 0.16 mola jednoatomowego gazu, który można uznać za doskonały. W chiwli początkowej ciśnienie gazu wynosiło 480 kPa, a objętość 0.8 dm\(^{3} \).Na wykresie przedstawiono przebieg dwóch przemian tego gazu. Ciepło molowe przy stałej objętośći C=\(\frac{3}{2} \)R.
Do tego zadania są trzy podpunkty i zrobiłem oba z nich oprócz trzeciego. W sensie, doszedłem do rozwiązania tylko okazało się niepoprawne.

Oblicz ciepło wymienione z otoczeniem podczas przemiany B->C.

Więc do tego skorzystałem z przekształconego wzoru na ciepło molowe:

Q = C\( n\Delta T\)

Z poprzednich zadań wyliczyłem że

\(T_A\) = \( \frac{p_AV_A}{nR} \) a stąd \(T_B\) = \(3T_A\) i \(T_C= \frac{3}{2}T_A \)

więc z tego wyliczyłem że \( \Delta T=T_C - T_B= \frac{3}{2}T_A - 3T_A = - \frac{3}{2}T_A = - \frac{3}{2} \frac{p_AV_A}{nR} \)

ostatecznie: Q=\( \frac{3}{2}Rn*(- \frac{3}{2}) * \frac{p_AV_A}{nR} \) = \(- \frac{9}{4}p_AV_A \)

Podstawiłem, obliczyłem i wyszło -864J. W odpowiedziach są podanie 2 poprawne odpowiedzi: 865J i -414J. Czyli jedna jest ujemna ale i tak źle..

No i gdzie jest problem? Czy chodzi o jakiś błąd w obliczeniach który przeoczyłem? Czy chodzi o jakąś teoretyczną rzecz którą zapomniałem uwzględnić? Bo nie rozumiem...
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Zadanie z termotynamiki ze wsipu

Post autor: korki_fizyka »

A cóż to są za przemiany? Brakuje rysunku, a jeżeli różnica jest w znaku, to problem leży w złej interpretacji kierunku przepływu ciepła.
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
Lookie444
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 01 maja 2023, 14:40
Płeć:

Re: Zadanie z termotynamiki ze wsipu

Post autor: Lookie444 »

Najpierw jest przemiana izobaryczna, następnie izochoryczna...
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Zadanie z termotynamiki ze wsipu

Post autor: korki_fizyka »

Lookie444 pisze: 01 maja 2023, 15:15 W odpowiedziach są podanie 2 poprawne :?: odpowiedzi: 865J i -414J.
czy aby poprawne?
Lookie444 pisze: 03 maja 2023, 10:04 Najpierw jest przemiana izobaryczna, następnie izochoryczna...
To za mało, musi być najpierw rozprężanie izobaryczne skoro ciepło jest z plusem, a potem rozprężanie izochoryczne. O ile zmieniło się ciśnienie i objętość to pytanie do jasnowidza :!:
Spoiler
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
ODPOWIEDZ