równania wymierne z parametrem

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Mafmayks
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 76
Rejestracja: 09 kwie 2021, 22:21
Podziękowania: 8 razy
Płeć:

równania wymierne z parametrem

Post autor: Mafmayks »

cześć
zastanawia mnie jedna rzecz w zadaniach typu
wyznacz wszystkie wartości parametru \(m\) dla ktorych rownanie np. \({m+2\over x+1} = {x-1\over4}\) ma JEDNO rozwiązanie
z czego co wiem to równanie ma jedno rozw, gdy
1( odpowiednie założenia, \(x\) nierówne..., \(D=\rr\setminus\{\ldots\}\) )
2 \(\Delta = 0\), ale \(f(x) \ne 0\), lub \(\Delta>0\) ale \(f(x)= 0\)

zastanawia mnie dlaczego czasami się spotykam z rozwiązaniami(poprawnymi) gdzie przy rozwiązywaniu celowo pomijają założenie \(\Delta>0\) i \(f(x) = 0\)

Ogólnie myślę że w miarę rozumiem o co chodzi (o ile to co jest zapisane jest dobrze) ale bardzo bym prosił i był wdzięczny jakby mi ktoś wytłumaczył to i ogólnie typ zadań ( wyznacz wszystkie wartosci parametru ... dla których równanie ma jedno/brak/2 rozwiązania). ALE SZCZEGÓŁOWO, co się dokładnie z czego bierze, bo męczy mnie ten temat od kilku dni i jestem w dużej niepewności a bardzo chciałbym to zrozumieć
Z góry ogromne dzięki , pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 10 kwie 2021, 08:03 przez Jerry, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: poprawa wiadomości, cała "matematyka" w [tex] [/tex]
Awatar użytkownika
Jerry
Expert
Expert
Posty: 3511
Rejestracja: 18 maja 2009, 09:23
Podziękowania: 50 razy
Otrzymane podziękowania: 1918 razy

Re: równania wymierne z parametrem

Post autor: Jerry »

Każde dyskutowane równanie należy traktować indywidualnie, chociaż jest dosyć wygodny myk...
Mafmayks pisze: 10 kwie 2021, 00:14 ... np. \({m+2\over x+1} = {x-1\over4}\) ma JEDNO rozwiązanie
Dane równanie jest równoważne
\(x^2=4m+9\wedge x\ne1\wedge m\in\rr\)
Wykresem funkcji lewej strony jest parabola o wierzchołku \((0,0)\), ramionach otwartych ku górze, z "dziurą" w punkcie \((1,1)\).
Wykresem funkcji prawej strony jest pozioma prosta, na wysokości \(4m+9\).
Wykresy te przetną się jeden raz, jeżeli
\(4m+9=0\vee 4m+9=1\\ \ldots\)
Jeżeli potrafimy przekształcić równanie do postaci lewa strona funkcja \(x\)-a i potrafimy narysować jej wykres a prawa strona jest funkcją liniową stałą, to schemat ten jest bardzo przyjazny do dyskusji ilości rozwiązań równania (przez niektórych zwany "windą")

Pozdrawiam
Mafmayks
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 76
Rejestracja: 09 kwie 2021, 22:21
Podziękowania: 8 razy
Płeć:

Re: równania wymierne z parametrem

Post autor: Mafmayks »

dziękuję Ci bardzo, ale skąd się bierze 4m+9=0?
Mafmayks
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 76
Rejestracja: 09 kwie 2021, 22:21
Podziękowania: 8 razy
Płeć:

Re: równania wymierne z parametrem

Post autor: Mafmayks »

Mafmayks pisze: 10 kwie 2021, 13:36 dziękuję Ci bardzo, ale skąd się bierze 4m+9=0?
nie ważne, już wiem
Mafmayks
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 76
Rejestracja: 09 kwie 2021, 22:21
Podziękowania: 8 razy
Płeć:

Re: równania wymierne z parametrem

Post autor: Mafmayks »

Jerry pisze: 10 kwie 2021, 08:17 Każde dyskutowane równanie należy traktować indywidualnie, chociaż jest dosyć wygodny myk...
Mafmayks pisze: 10 kwie 2021, 00:14 ... np. \({m+2\over x+1} = {x-1\over4}\) ma JEDNO rozwiązanie
Dane równanie jest równoważne
\(x^2=4m+9\wedge x\ne1\wedge m\in\rr\)
Wykresem funkcji lewej strony jest parabola o wierzchołku \((0,0)\), ramionach otwartych ku górze, z "dziurą" w punkcie \((1,1)\).
Wykresem funkcji prawej strony jest pozioma prosta, na wysokości \(4m+9\).
Wykresy te przetną się jeden raz, jeżeli
\(4m+9=0\vee 4m+9=1\\ \ldots\)
Jeżeli potrafimy przekształcić równanie do postaci lewa strona funkcja \(x\)-a i potrafimy narysować jej wykres a prawa strona jest funkcją liniową stałą, to schemat ten jest bardzo przyjazny do dyskusji ilości rozwiązań równania (przez niektórych zwany "windą")

Pozdrawiam
dziękuję, dałeś mi inne spojrzenie na to zadanie
Mafmayks
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 76
Rejestracja: 09 kwie 2021, 22:21
Podziękowania: 8 razy
Płeć:

Re: równania wymierne z parametrem

Post autor: Mafmayks »

Jerry pisze: 10 kwie 2021, 08:17 Każde dyskutowane równanie należy traktować indywidualnie, chociaż jest dosyć wygodny myk...
Mafmayks pisze: 10 kwie 2021, 00:14 ... np. \({m+2\over x+1} = {x-1\over4}\) ma JEDNO rozwiązanie
Dane równanie jest równoważne
\(x^2=4m+9\wedge x\ne1\wedge m\in\rr\)
Wykresem funkcji lewej strony jest parabola o wierzchołku \((0,0)\), ramionach otwartych ku górze, z "dziurą" w punkcie \((1,1)\).
Wykresem funkcji prawej strony jest pozioma prosta, na wysokości \(4m+9\).
Wykresy te przetną się jeden raz, jeżeli
\(4m+9=0\vee 4m+9=1\\ \ldots\)
Jeżeli potrafimy przekształcić równanie do postaci lewa strona funkcja \(x\)-a i potrafimy narysować jej wykres a prawa strona jest funkcją liniową stałą, to schemat ten jest bardzo przyjazny do dyskusji ilości rozwiązań równania (przez niektórych zwany "windą")

Pozdrawiam
zrozumiałem co pan napisał, ale moje wątpliwości związane ze sposobem z deltą nadal pozostały
ODPOWIEDZ