Zadanie z ruchu obrotowego (czas rozruchu śruby)

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Fruktion
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 6
Rejestracja: 02 mar 2021, 21:37
Podziękowania: 1 raz

Zadanie z ruchu obrotowego (czas rozruchu śruby)

Post autor: Fruktion »

Silnik statku o mocy użytkowej 536 KM napędza śrubę o momencie bezwładności 360 kg*m^2. Obliczyć, w jakim czasie po włączeniu sprzęgła śruba uzyska (bez obciążenia) prędkość obrotową 600 obr/min.
Powinno wyjść t=3,6s oraz L=23 000 kg*m^2/s.

Próbowałem to zrobić z zasady zachowania energii i wiedzy, że czas jest równy energii podzielonej przez moc. Wiedząc również, że śruba ma uzyskać prędkość 20π rad/s skorzystałem ze wzoru Jω^2/2 i obliczyłem energię, którą ma uzyskać śruba, a następnie dzieląc to przez moc powinien wg mnie wyjść mi czas rozruchu śruby, ale wychodzi mi 1,8s, a powinno 3,6s.

Gdzie robię błąd?
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Zadanie z ruchu obrotowego (czas rozruchu śruby)

Post autor: korki_fizyka »

musisz podstawić średnią prędkość kątową a nie końcową
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
Fruktion
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 6
Rejestracja: 02 mar 2021, 21:37
Podziękowania: 1 raz

Re: Zadanie z ruchu obrotowego (czas rozruchu śruby)

Post autor: Fruktion »

korki_fizyka pisze: 03 mar 2021, 08:18 musisz podstawić średnią prędkość kątową a nie końcową
Dlaczego średnią, a nie końcową? I nie chodzi mi o to "bo wychodzi", tylko myślałem, że zależy nam na policzeniu energii, jaką musi nabrać śruba i moc tej energii dostarcza. Z czego to się bierze?
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Zadanie z ruchu obrotowego (czas rozruchu śruby)

Post autor: korki_fizyka »

Śruba się rozkręca od 0 do... ruchem jednostajnie zmiennym prawda?
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
ODPOWIEDZ