Kilka zadań teoretycznych z fizyki

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Bercikus
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 09 lut 2021, 19:35
Płeć:

Kilka zadań teoretycznych z fizyki

Post autor: Bercikus »

1. Jeśli pominiemy opór powietrza podczas swobodnego spadku ciała, któremu nadana została składowa pozioma prędkości początkowej Vx:
A. jedyną siłą działającą na ciało jest siła grawitacji.
B. oprócz siły grawitacji, na ciało działa siła pozioma, która nadaje mu prędkość w tym kierunku .
C. jego czas opadania z wysokości h jest taki sam jak czas opadania ciała puszczonego swobodnie z wysokości h, bez prędkości początkowej Vx,
D. torem lotu ciała jest parabola.

chyba B i C ale mam wątpliwości.

2. Jaką zasadą fizyczną można wyjaśnić zwiększenie prędkości kątowej, z jaką obraca się łyżwiarz wykonujący piruet, zmieniając położenie rąk z szeroko rozwartych na ułożone wzdłuż ciała. Podaj matematyczną formułę, opisz wielkości w niej występujące wraz z jednostkami.

3. Źródłem pola magnetycznego może być:
A. przepływający przez przewodnik prąd elektryczny,
B. strumień neutronów stanowiący tak zwany wiatr słoneczny,
C. klocek drewniany, ze względu na obecność elektronów w każdym atomie,
D. strumień protonów stanowiących wiązkę.

4. W ruchu jednostajnym po okręgu:
A. występuje przyśpieszenie dośrodkowe, mimo że ruch jest jednostajny,
B. przyśpieszeniu dośrodkowemu towarzyszy rosnąca prędkość kątowa,
C. prędkość kątowa jest stała,
D. przyśpieszenie styczne jest równe liczbowo przyśpieszeniu dośrodkowemu, lecz inaczej skierowane.


Bardzo proszę o pomoc z tymi zadaniami, przeszukiwałem internet ale nadal mam wątpliwości co do tych zadań.
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Kilka zadań teoretycznych z fizyki

Post autor: korki_fizyka »

1. A,C,D
2. ZZMomentu pędu
3. A,D
4. A,C
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
ODPOWIEDZ