Regresja II rodzaju

Pytania o rozwiązania zadań.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
kasia90415
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 11
Rejestracja: 06 kwie 2020, 12:09
Płeć:

Regresja II rodzaju

Post autor: kasia90415 »

Hej, mam do rozwiązania następujące zadanie. Na poniższym rysunku przedstawione są proste regresji II rodzaju \(y(x)\) oraz \(x(y)\). Należy wskazać, na którym z nich (tym po lewej czy po prawej) nie są przedstawione na pewno proste regresji.
Obrazek
Uprzedzając pytania - screen jest z książki, zarówno przy lewym jak i prawym wykresie widnieje opis "A", jednak należy wskazać czy chodzi o lewy czy prawy rysunek (powinno najpewniej być przy lewym rysunku A, zaś przy prawym B).
Czy ktoś wie jaka powinna być odpowiedź?
Według mnie, oba rysunki mogą prezentować takie funkcje regresji, nie widzę ku temu żadnych przeciwwskazań, jednak treść polecenia sugeruje, że jednak któryś z obrazków przedstawia niemożliwą kombinację prostych
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6261
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Regresja II rodzaju

Post autor: korki_fizyka »

Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6261
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Regresja II rodzaju

Post autor: korki_fizyka »

Skoro nie chce sie czytać to może same rysunki pomogą?
http://www.ftj.agh.edu.pl/~tarasiuk/wvs ... /zlos7.htm
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
kasia90415
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 11
Rejestracja: 06 kwie 2020, 12:09
Płeć:

Re: Regresja II rodzaju

Post autor: kasia90415 »

korki_fizyka pisze: 06 kwie 2020, 19:54 Skoro nie chce sie czytać to może same rysunki pomogą?
http://www.ftj.agh.edu.pl/~tarasiuk/wvs ... /zlos7.htm
Ale gdzie tu jest odpowiedź na pytanie?
Widzę same wzory na wyprowadzenie prostych regresji. Jest to banalna rzecz, potrafię wyprowadzić proste regresji bez żadnego problemu. Pytanie dotyczy czegoś zupełnie innego. Zgodnie z wiedzą odnośnie prostych regresji II rodzaju warunki są dwa: proste regresji muszą być obie rosnące lub obie malejące (takie same współczynniki kierunkowe) oraz a1*a2<1. Oba te warunki są spełnione na rysunkach. Co więcej, jestem nawet w stanie zasymulować wartości x i y takie, że wykresy będą takie jak na obu z tych rysunków.
Gdzie zatem jest niby odpowiedź na pytanie, które zadałam? Wrzucać pierwszy lepszy link z wzorami na proste regresji to każdy potrafi..
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6261
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Regresja II rodzaju

Post autor: korki_fizyka »

Skoro już tyle wiesz, to odpowiedź jest prosta jak ta prosta, odpowiedziałem ci już w poprzednim temacie a skoro tego nie zauważyłaś, to zaproponowałem wyjaśnienie obrazkowe a ty furt dalej jakieś wzory, to za trudne ;)
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
kasia90415
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 11
Rejestracja: 06 kwie 2020, 12:09
Płeć:

Re: Regresja II rodzaju

Post autor: kasia90415 »

korki_fizyka pisze: 06 kwie 2020, 21:01 Skoro już tyle wiesz, to odpowiedź jest prosta jak ta prosta, odpowiedziałem ci już w poprzednim temacie a skoro tego nie zauważyłaś, to zaproponowałem wyjaśnienie obrazkowe a ty furt dalej jakieś wzory, to za trudne ;)
Ten po prawej, a może jakieś uzasadnienie?
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2020, 21:05 przez kasia90415, łącznie zmieniany 1 raz.
kasia90415
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 11
Rejestracja: 06 kwie 2020, 12:09
Płeć:

Re: Regresja II rodzaju

Post autor: kasia90415 »

korki_fizyka pisze: 06 kwie 2020, 21:01 Skoro już tyle wiesz, to odpowiedź jest prosta jak ta prosta, odpowiedziałem ci już w poprzednim temacie a skoro tego nie zauważyłaś, to zaproponowałem wyjaśnienie obrazkowe a ty furt dalej jakieś wzory, to za trudne ;)
Przykład zasymulowany, który daje dokładnie takie funkcje regresji II rodzaju jak na rysunku po prawej
Obrazek
Dlaczego zatem miałoby to nie być możliwe, skoro jestem w stanie wskazać taki przykład?
kasia90415
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 11
Rejestracja: 06 kwie 2020, 12:09
Płeć:

Re: Regresja II rodzaju

Post autor: kasia90415 »

korki_fizyka pisze: 06 kwie 2020, 21:01 Skoro już tyle wiesz, to odpowiedź jest prosta jak ta prosta, odpowiedziałem ci już w poprzednim temacie a skoro tego nie zauważyłaś, to zaproponowałem wyjaśnienie obrazkowe a ty furt dalej jakieś wzory, to za trudne ;)
Dodatkowo, screen z tej samej książki, z której jest zadanie :)
Obrazek
Moje przypuszczenie to, że jednak oba rysunki przedstawiają potencjalne funkcje regresji. Chciałam tylko się upewnić :)
kasia90415
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 11
Rejestracja: 06 kwie 2020, 12:09
Płeć:

Re: Regresja II rodzaju

Post autor: kasia90415 »

korki_fizyka pisze: 06 kwie 2020, 21:01 Skoro już tyle wiesz, to odpowiedź jest prosta jak ta prosta, odpowiedziałem ci już w poprzednim temacie a skoro tego nie zauważyłaś, to zaproponowałem wyjaśnienie obrazkowe a ty furt dalej jakieś wzory, to za trudne ;)
To jak, mogę liczyć, że jakkolwiek uzasadnisz swoją odpowiedź? :) Czy zakładać, że był to po prostu strzał?
kasia90415
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 11
Rejestracja: 06 kwie 2020, 12:09
Płeć:

Re: Regresja II rodzaju

Post autor: kasia90415 »

To może ktoś inny się wypowie? Kolega widzę, że jednak nie zna odpowiedzi na pytanie :)
ODPOWIEDZ