Zbieżność całki niewłaściwej w zależności od parametrów

Granice, pochodne, całki, szeregi
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Magda6686
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 66
Rejestracja: 11 paź 2014, 19:43
Podziękowania: 9 razy
Płeć:

Zbieżność całki niewłaściwej w zależności od parametrów

Post autor: Magda6686 »

Oto przykład ,którego nie potrafię zrobić.
Zbadaj zbieżnosć całki niewłaściwej w zaleźności od prametrów p,q \(\in \rr\):
\(\int\limits_{0}^{+ \infty } \frac{dx}{x^{p}+x^{q}}\)

Rozpisuje to z definicji i nie wiem np. na co zwrócić uwagę, które punkty są istotne itp, dobrze by było też abym znała odpowiedź.
Crazy Driver
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1070
Rejestracja: 07 maja 2010, 12:48
Podziękowania: 2 razy
Otrzymane podziękowania: 357 razy

Post autor: Crazy Driver »

Dla ustalenia uwagi niech \(p\ge q\).

Przypadek 1. \(p,q\ge1\).

Wówczas \(\int\limits_0^1\frac{dx}{x^p+x^q}\ge\int\limits_0^1\frac{dx}{x^q+x^q}=\frac12\int\limits_0^1\frac{dx}{x^q}\)
Z rozbieżności ostatniej całki wynika rozbieżność całki \(\int\limits_0^1\frac{dx}{x^p+x^q}\), a z niej rozbieżność całki \(\int\limits_0^{+\infty}\frac{dx}{x^p+x^q}\).



Przypadek 2. \(q<1\le p\).

\(\int\limits_0^1\frac{dx}{x^p+x^q}<\int\limits_0^1\frac{dx}{x^q}\)

Ze zbieżności całki \(\int\limits_0^1\frac{dx}{x^q}\) wynika zbieżność całki \(\int\limits_0^1\frac{dx}{x^p+x^q}\).

\(\int\limits_1^{+\infty}\frac{dx}{x^p+x^q}<\int\limits_1^{+\infty}\frac{dx}{x^p}\)

Ze zbieżności całki \(\int\limits_1^{+\infty}\frac{dx}{x^p}\) wynika zbieżność całki \(\int\limits_1^{+\infty}\frac{dx}{x^p+x^q}\).

Zatem całka \(\int\limits_0^{+\infty}\frac{dx}{x^p+x^q}=\int\limits_0^1\frac{dx}{x^p+x^q}+\int\limits_1^{+\infty}\frac{dx}{x^p+x^q}\) jest zbieżna.



Przypadek 3. \(p,q<1\).

\(\int\limits_1^{+\infty}\frac{dx}{x^p+x^q}\ge\int\limits_1^{+\infty}\frac{dx}{x^p+x^p}=\frac12\int\limits_1^{+\infty}\frac{dx}{x^p}\)

Z rozbieżności ostatniej całki wynika rozbieżność całki \(\int\limits_1^{+\infty}\frac{dx}{x^p+x^q}\), a z niej rozbieżność całki \(\int\limits_0^{+\infty}\frac{dx}{x^p+x^q}\).
Korki z matmy, rozwiązywanie zadań
info na priv
Magda6686
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 66
Rejestracja: 11 paź 2014, 19:43
Podziękowania: 9 razy
Płeć:

Re:

Post autor: Magda6686 »

Kiedy widzę zapis:
\(\int\limits_0^1\frac{dx}{x^q}\)
to ja tu widzę całkę oznaczoną na przedziale [0,1], czy może powinnam widzieć całkę niewłaściwą drugiego rodzaju na przedziale [0,1)?

Jak sprawdzać zbieznosc /rozbieznosc z definicji takiej całki?
Magda6686
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 66
Rejestracja: 11 paź 2014, 19:43
Podziękowania: 9 razy
Płeć:

Re: Zbieżność całki niewłaściwej w zależności od parametrów

Post autor: Magda6686 »

Dlaczego w przypadku drugim zastosowano nierówność ostrą, a co jeśli x=0?

W każdym razie dzięki bo bardzo mi pomogło.
Crazy Driver
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1070
Rejestracja: 07 maja 2010, 12:48
Podziękowania: 2 razy
Otrzymane podziękowania: 357 razy

Re: Re:

Post autor: Crazy Driver »

Magda6686 pisze:Kiedy widzę zapis:
\(\int\limits_0^1\frac{dx}{x^q}\)
to ja tu widzę całkę oznaczoną na przedziale [0,1], czy może powinnam widzieć całkę niewłaściwą drugiego rodzaju na przedziale [0,1)?
Pod tym napisem mogą się kryć różne rzeczy. Kiedy napiszę \(\int\limits_0^1x^2\,dx\), to mam zwykłą całkę oznaczoną po przedziale \([0,1]\). A kiedy napiszę \(\int\limits_0^1\frac{dx}{x^2}\), to mam całkę niewłaściwą na przedziale skończonym \((0,1]\). Moje rozumowanie jest dość ogólne i obejmuje jednocześnie różne przypadki. Dla niektórych wartości \(p\) czy \(q\) mamy tam całki niewłaściwe, na innych oznaczone. Dobry ćwiczeniem sprawdzającym rozumienie tego rozwiązania będzie zastanowienie się nad tym, kiedy i z czym mamy tam do czynienia.
Jak sprawdzać zbieznosc /rozbieznosc z definicji takiej całki?
Pokazywanie, że pewne granice tutaj istnieją albo nie istnieją sprowadzałoby się i tak do tego, czego użyłem, tj. kryterium porównawczego, tylko wymagałoby wielu męczących napisów, które nie wiadomo czemu miałyby służyć. Kryterium porównawcze zostało sformułowane po to, żeby z niego korzystać.
Dlaczego w przypadku drugim zastosowano nierówność ostrą, a co jeśli x=0?
Można by sobie tam napisać nierówność nieostrą, to niczego nie zmienia. Ja napisałem tam nierówność ostrą, ponieważ wiem, że równość nie zajdzie. Piszemy tę nierówność dla \(x\in(0,1]\). Żadna z funkcji nie jest określona dla \(x=0\).
Korki z matmy, rozwiązywanie zadań
info na priv
ODPOWIEDZ