woda w kubku, ruch po okręgu ?

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Apsor
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 35
Rejestracja: 08 paź 2013, 12:40
Podziękowania: 19 razy

woda w kubku, ruch po okręgu ?

Post autor: Apsor »

Witam,
mam takie zadanie :

Szklanke napełniona woda zawieszamy na sznurku i wprawiamy w ruch po okregu w płaszczyznie pionowej. Przy jakiej predkosci ruchu woda nie bedzie wylewac sie ze szklanki, jezeli promien okregu, po którym krazy szklanka wynosi r = 0, 8 m.

nie wiem jak się za to zabrać, nie chodzi mi oczywiście o rozwiązanie a o jakieś wzory / wytłumaczenie z czego to policzyć.
octahedron
Expert
Expert
Posty: 6762
Rejestracja: 19 mar 2011, 00:22
Otrzymane podziękowania: 3034 razy
Płeć:

Post autor: octahedron »

Siła odśrodkowa musi zrównoważyć siłę ciężkości.
Apsor
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 35
Rejestracja: 08 paź 2013, 12:40
Podziękowania: 19 razy

Post autor: Apsor »

Ok dzięki ! : )
Panko
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 2946
Rejestracja: 20 gru 2013, 21:41
Lokalizacja: Radom
Otrzymane podziękowania: 1556 razy
Płeć:

Re: woda w kubku, ruch po okręgu ?

Post autor: Panko »

Popatrz na podobne doświadczenie .
Na wirującym z prędkością kątową \(\omega\) stole w odległości \(r\) od osi obrotu ustawiamy szklankę (walec) napełnioną do pewnej wysokości \(x\) .
Wyznacz graniczną \(\omega_{gr}\) przy której woda ze szklanki się nie wylewa.
Na cząstkę wody w układzie związanym ze szklanką działa odśrodkowa siła bezwładności \(F_b= m\omega^2r\) i siłą cięzkości \(Q=mq\) . ( para sił prostopadłych) . Ich \(wypadkowa\) musi być prostopadła do stycznej do powierzchni wody w danym punkcie . Z tego warunku możesz wyprowadzić licząc umiejętnie \(\tg \alpha =f`(x)\) równanie tej powierzchni którą przyjmie woda w szklance.
Jeżeli przyjmiesz, że ten kształt w przekroju osiowym szklanki to : ( jego istotna część to odcinek, a nie łuk paraboli) to możesz całkiem sprawnie policzyć zależność \(\omega_gr(x)\)
Polecam wykonanie części rachunkowej ( w obu wariantach )

..............................................................................................
Twoje zadanie to: szklankę z wodą ( wysokość wypełnienia \(x\) ) przechylam , powierzchnia wody przyjmuje poziom ( jeszcze się nie wylewa), zaczynamy kręcić i nakładamy tłumaczenie jak wyżej.
ODPOWIEDZ