Całka

Granice, pochodne, całki, szeregi
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
saszaw90
Często tu bywam
Często tu bywam
Posty: 163
Rejestracja: 16 kwie 2009, 20:56
Podziękowania: 120 razy

Całka

Post autor: saszaw90 »

\(\frac{a}{\sqrt{2\pi}} \int\limits_{-\infty}^{\infty} \left(-\frac{1}{2}t^2 \right) dt = \frac{a}{\sqrt{2\pi}} 2 \int\limits_{-\infty}^{\infty} \left[-\frac{1}{2}t^2 \right] dt = \frac{2a}{\sqrt{2\pi}} \sqrt{2} \int\limits_{0}^{\infty} (-y^2) dy = ...\)

Mam problem z wyłapaniem obliczeń tej całki. Nie wiem, skąd się wzięła dwójka przed całką \(\frac{a}{\sqrt{2\pi}} 2 \int\limits_{-\infty}^{\infty} \left[-\frac{1}{2}t^2 \right] dt\), a następnie w ostatnim, skąd się wzięła dwójka w liczniku i \(\sqrt{2}\) przed całką.

A to wiem, \(-y^2\) wzięło z podstawienia \(t = \sqrt{2}y\)

Wytłumaczy mi ktoś, bo długo na tym się rozmyślam, dlaczego tak.
radagast
Guru
Guru
Posty: 17550
Rejestracja: 09 lis 2010, 07:38
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowania: 41 razy
Otrzymane podziękowania: 7435 razy
Płeć:

Post autor: radagast »

saszaw90 pisze:\(\frac{a}{\sqrt{2\pi}} \int\limits_{-\infty}^{\infty} \left(-\frac{1}{2}t^2 \right) dt = \frac{a}{\sqrt{2\pi}} 2 \int\limits_{-\infty}^{\infty} \left[-\frac{1}{2}t^2 \right] dt = \frac{2a}{\sqrt{2\pi}} \sqrt{2} \int\limits_{0}^{\infty} (-y^2) dy = ...\)

Mam problem z wyłapaniem obliczeń tej całki. Nie wiem, skąd się wzięła dwójka przed całką \(\frac{a}{\sqrt{2\pi}} 2 \int\limits_{-\infty}^{\infty} \left[-\frac{1}{2}t^2 \right] dt\), a następnie w ostatnim, skąd się wzięła dwójka w liczniku i \(\sqrt{2}\) przed całką.

A to wiem, \(-y^2\) wzięło z podstawienia \(t = \sqrt{2}y\)

Wytłumaczy mi ktoś, bo długo na tym się rozmyślam, dlaczego tak.
Wygląda na to, że ona się wzięła ze zwykłej pomyłki (nie powinno jej tam być)
saszaw90
Często tu bywam
Często tu bywam
Posty: 163
Rejestracja: 16 kwie 2009, 20:56
Podziękowania: 120 razy

Re:

Post autor: saszaw90 »

Czyli dwójki nie powinno być, rozumiem, a dalsza część - ostatnie?

Czyli tak powinno być:

\(\frac{a}{\sqrt{2\pi}} \int\limits_{-\infty}^{\infty} \left(-\frac{1}{2}t^2 \right) dt = \frac{a}{\sqrt{2\pi}} \sqrt{2} \int\limits_{0}^{\infty} (-y^2) dy = ...\)
radagast
Guru
Guru
Posty: 17550
Rejestracja: 09 lis 2010, 07:38
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowania: 41 razy
Otrzymane podziękowania: 7435 razy
Płeć:

Post autor: radagast »

\(\frac{a}{\sqrt{2\pi}} \int\limits_{-\infty}^{\infty} \left(-\frac{1}{2}t^2 \right) dt =
\frac{a}{\sqrt{2\pi}} \int\limits_{-\infty}^{\infty} \left[-\frac{1}{2}t^2 \right] dt =
\frac{2a}{\sqrt{2\pi}} \int\limits_{0}^{\infty} (-\frac{1}{2}y^2) dy =
\frac{-a}{\sqrt{2\pi}} \int\limits_{0}^{\infty} y^2 dy = ...\)


myślę, że powinno być tak . Przy czym zamiana t na y nie ma żadnego znaczenia. (nie mam pojęcia po co została dokonana)
i w ogóle te dwa środkowe przekształcenie - nie potrzebne.
saszaw90
Często tu bywam
Często tu bywam
Posty: 163
Rejestracja: 16 kwie 2009, 20:56
Podziękowania: 120 razy

Re:

Post autor: saszaw90 »

Źle zacząłem, powinien był napisać wszystko od początku, w takim razie:

\(\frac{1}{\sigma \sqrt{2\pi}} \int\limits_{-\infty}^{\infty} x \cdot e^{-\frac{(x-a^2)}{2\sigma^2}} \mbox{d}x = \begin{vmatrix} {t = \frac{x-a}{\sigma} \\ x = a + \sigma t \\ \mbox{d}t = \frac{1}{\sigma} \mbox{d}x}\end{vmatrix} = \frac{1}{\sigma \sqrt{2\pi}} \int\limits_{-\infty}^{\infty} (a + \sigma t) e^{-\frac{t^2}{2}} \sigma \mbox{d}t =\)
\(\frac{a}{\sqrt{2\pi}} \int\limits_{-\infty}^{\infty} e^{-\frac{t^2}{2}} \mbox{d}t + \frac{\sigma}{\sqrt{2\pi}} \int\limits_{-\infty}^{\infty} t \cdot e^{-\frac{t^2}{2}} \mbox{d}t = \frac{a}{\sqrt{2\pi}} \int\limits_{-\infty}^{\infty} e^{-\frac{t^2}{2}} \mbox{d}t + 0 = \frac{a}{\sqrt{2\pi}} 2 \int\limits_{-\infty}^{\infty} e^{[-\frac{t^2}{2}]} \mbox{d}t =\)
\(\begin{vmatrix} {t = \sqrt{2}y}\end{vmatrix} = \frac{2a}{\sqrt{2\pi}} \sqrt{2} \int\limits_{0}^{\infty} \exp (-y^2) \mbox{d}y = \frac{2a \sqrt{2}\sqrt{\pi}}{2\sqrt{2\pi}} = a\)

Może się wyjaśni ta dwójka przed całką. Jak coś tu jest źle, to bardzo ładnie proszę o poprawienie.

Jeszcze mam pytanie, czemu wyrażenie \(\frac{\sigma}{\sqrt{2\pi}} \int\limits_{-\infty}^{\infty} t \cdot e^{-\frac{t^2}{2}} \mbox{d}t\) równa się \(0\)? Z tego co wiem, bo funkcja podcałkowa jest funkcją nieparzystą - tylko jak po tym rozpoznać, że jest f. nieparzystą?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
saszaw90
Często tu bywam
Często tu bywam
Posty: 163
Rejestracja: 16 kwie 2009, 20:56
Podziękowania: 120 razy

Re: Re:

Post autor: saszaw90 »

Czekam na odpowiedź :) Radagast, liczę na Ciebie.
radagast
Guru
Guru
Posty: 17550
Rejestracja: 09 lis 2010, 07:38
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowania: 41 razy
Otrzymane podziękowania: 7435 razy
Płeć:

Re: Re:

Post autor: radagast »

Tej pierwszej części to Ci ne wyjaśnię , bo dla mnie już to jest niezrozumiałe.
saszaw90 pisze:
\(\frac{1}{\sigma \sqrt{2\pi}} \int\limits_{-\infty}^{\infty} x \cdot e^{-\frac{(x-a^2)}{2\sigma^2}} \mbox{d}x = \begin{vmatrix} {t = \frac{x-a}{\sigma} \\ x = a + \sigma t \\ \mbox{d}t = \frac{1}{\sigma} \mbox{d}x}\end{vmatrix} =^? \frac{1}{\sigma \sqrt{2\pi}} \int\limits_{-\infty}^{\infty} (a + \sigma t) e^{-\frac{t^2}{2}} \sigma \mbox{d}t\)
Nie twierdzę , że to jest nieprawda ale na razie nie wiem dlaczego tak jest.

Natomiast z łatwością odpowiem Ci na drugie pytanie:

funkcja
\(f(t)=t \cdot e^{-\frac{t^2}{2}}\)
jest nieparzysta, bo \(f(-t)= -t \cdot e^{-\frac{(-t)^2}{2}}=-f(t)\) :)
radagast
Guru
Guru
Posty: 17550
Rejestracja: 09 lis 2010, 07:38
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowania: 41 razy
Otrzymane podziękowania: 7435 razy
Płeć:

Re: Re:

Post autor: radagast »

saszaw90 pisze:\(\frac{a}{\sqrt{2\pi}} \int\limits_{-\infty}^{\infty} e^{-\frac{t^2}{2}} \mbox{d}t + 0 = \frac{a}{\sqrt{2\pi}} 2 \int\limits_{-\infty}^{\infty} e^{[-\frac{t^2}{2}]} \mbox{d}t =\)
powiedz mi jeszcze co oznacza ten nawias kwadratowy ( w wykładniku)?
saszaw90
Często tu bywam
Często tu bywam
Posty: 163
Rejestracja: 16 kwie 2009, 20:56
Podziękowania: 120 razy

Re: Re:

Post autor: saszaw90 »

Dziękuję za wyjaśnienie z tą funkcją nieparzystą. No to już jest dla mnie zrozumiałe :)

Też nie mogę tego rozgryźć, dlaczego tak jest. Mam zapisane to rozwiązanie z tymi podstawieniami na początku, tyle, że nie mogę zrozumieć tych obliczeń, więc spróbowałem zrobić od nowa i korzystałem z tej strony http://www.if.pw.edu.pl/PUK/owp/10b.htm, tam jest właśnie dziwny nawias kwadratowy.

Na tej stronie od razu na początku są obliczenia.
Awatar użytkownika
kacper218
Expert
Expert
Posty: 4078
Rejestracja: 02 paź 2009, 14:33
Lokalizacja: Radzymin
Podziękowania: 7 razy
Otrzymane podziękowania: 1382 razy
Płeć:

Post autor: kacper218 »

Strasznie zagmatwali te obliczenia na tej stronie. Wystarczy wykorzystać znajomość całki:
\(\int\limits_{-\infty}^{+\infty}e^{-\frac{t^2}{2}}dt=\sqrt{2\pi}\)
i teraz mamy:
\(\frac{a}{\sqrt{2\pi}}\int\limits_{-\infty}^{+\infty}e^{-\frac{t^2}{2}}dt=a\)
Pomogłem? Daj plusika :D
Masz pytania? Napisz priv
Przepisywanie prac do \(\LaTeX- a\)

Korepetycje Radzymin i okolice. :)
saszaw90
Często tu bywam
Często tu bywam
Posty: 163
Rejestracja: 16 kwie 2009, 20:56
Podziękowania: 120 razy

Re:

Post autor: saszaw90 »

No teraz jest jasne, ale masakra na tej stronie, że nieźle mi pomieszało w głowie. Cieszę się, że już się wyjaśniło.

Tylko z podstawieniami na początku jest okej?

Aaa jeszcze pytanie, skąd wiedziałeś, że \(\int\limits_{-\infty}^{+\infty}e^{-\frac{t^2}{2}}dt=\sqrt{2\pi}\)?

Patrzę na wzory na całki i nie ma tego wzoru. Nawet o tym nie wiedziałem (i skąd mogłem wiedzieć :roll:), dlatego sprawiały mi trudności podczas obliczeń.
Awatar użytkownika
kacper218
Expert
Expert
Posty: 4078
Rejestracja: 02 paź 2009, 14:33
Lokalizacja: Radzymin
Podziękowania: 7 razy
Otrzymane podziękowania: 1382 razy
Płeć:

Post autor: kacper218 »

na rachunku czy statystyce to jeden z podstawowych wzorów :-D nawet w książkach podaje się wartości tablicowe dla tej całki (dystrybuanta dla rozkładu normalnego :-P - dla odpowiednich parametrów)
Podstawienia są ok aczkolwiek ten fragment z dwójka jest dla mnie jakiś dziwny :-D - dlatego razu skorzystałbym z tej całki co wyżej.
Pomogłem? Daj plusika :D
Masz pytania? Napisz priv
Przepisywanie prac do \(\LaTeX- a\)

Korepetycje Radzymin i okolice. :)
saszaw90
Często tu bywam
Często tu bywam
Posty: 163
Rejestracja: 16 kwie 2009, 20:56
Podziękowania: 120 razy

Re:

Post autor: saszaw90 »

Dziękuję za odpowiedź
ODPOWIEDZ