magnetyzm

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
fiszka
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 20 sty 2013, 00:29
Płeć:

magnetyzm

Post autor: fiszka »

Proszę o pilną pomoc!

1)Wyznaczyć indukcję pola magnetycznego nieskończenie długiego i cienkiego przewodnika, w którym płynie prąd stały o natężeniu I (w funkcji odległości od przewodnika) korzystając z praw Ampere'a i Biota-Savarta.



2)Dwa długie równoległe przewodniki znajdują się w odległości d od siebie i płyną przez nie, w tym kierunku prądy o natężeniach I1 oraz I2. Jaką pracę (na jednostkę długości przewodników) należy wykonać, aby rozsunąć je na odległość 2d.



3) Wyznaczyć natężenie pola magnetycznego wzdłuż osi symetrii kołowego przewodnika o promieniu R, z prądem o natężeniu I, w funkcji odległości od środka pętli.



4) Dla układu "mostka Wheatstone'a" wyznaczyć opór R_{x} w zależności od wartości pozostałych oporów R1, R2, R3, w sytuacji gdy przez amperomierz nie płynie prąd elektryczny.



5) Obwód RC o danych: pojemności kondensatora C i wartości oporu R jest podłączony do baterii o napięciu U. Napisać i rozwiązać równanie (różniczkowe) na zależność ładunku kondensatora od czasu i wyznaczyć: czas ładowania kondensatora, maksymalną (graniczną) wartość ładunku na kondensatorze, graniczną wartość natężenia prądu (przy maksymalnym naładowaniu kondensatora). Po naładowaniu kondensatora do maksymalnej wartości odłączamy baterię. Jaki jest czas jego rozładowania? WSKAZÓWKA: skorzystać z rozwiązania równania oscylatora przytłumionego.



6) Dla obwodu LC, składającego się z cewki o indukcyjności L i kondensatora o pojemności C, napisać i rozwiązać równanie na zależności ładunku kondensatora od czasu. WSKAZÓWKA: skorzystać z rozwiązania równania oscylatora wymuszonego.



7) Ramka prostokątna o bokach a i b porusza się jednostajnie z prędkością v w kierunku prostopadłym do nieskończenie długiego przewodnika leżącego w płaszczyźnie ramki, równolegle do boku a. W przewodniku płynie prąd o natężeniu I. Wskazać kierunek prądu wyindukowanego w ramce oraz wyznaczyć jego natężenie w funkcji odległości ramki od przewodnika. Opór ramki wynosi R.



8) W stałym polu magnetycznym o indukcji B umieszczono płaską drucianą ramkę o polu powierzchni S. Wektor normalny do powierzchni ramki tworzy kąt alfa z wektorem indukcji, a opór elektryczny obwodu wynosi R. Po nagłym wyłączeniu pola magnetycznego, przez ramkę płynie prąd o średnim natężaniu I. Przez jak długi czas prąd będzie płynął w ramce?
gerso
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 5
Rejestracja: 06 lis 2012, 10:31
Płeć:

Post autor: gerso »

typowy zestawik na ćwiczenia... ale za dużo wymagasz od "internetu"...
ODPOWIEDZ