LOGIKA schematy zdaniowe. Pomocy kolokwium.; (

Zbiory, relacje, logika
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
janetgianna
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 17 lis 2012, 12:43
Płeć:

LOGIKA schematy zdaniowe. Pomocy kolokwium.; (

Post autor: janetgianna »

Witam,

Bardzo prosiłabym o pomoc , nie wiem jak w ogóle zabrać sie za takie zadanie. Rozwiązywanie zadań logicznych metodą zero-jedynkową potrafie, ale kiedy mam zrobic zadanie juz w treści, nie wiem jak kompletnie sie za to zabrać. Szukałam w sieci przykładowych zadań, ale nie mogłam nic znaleźć.Byłabym wdzięczna za rozwiąznie tych zadań i mały komentarz abym mogła zrozumieć. Z góry bardzo dziękuję.

1. Zbuduj schematy zdaniowe odpowiadające poniższym zdaniom.

a)Jeżeli liczba a dzieli sie przez 3 i liczba a dzieli sie przez 7 to z tego wynika, że jesli a nie dzieli sie przez siedem to a dzieli się przez 2.
b)Jeżeli liczba a dzieli sie przez 3 i liczba a dzieli sie przez 5 to z faktu , że a nie dzieli sie przez 3 wynika , że a nie dzieli się przez 5.
c) jeśli ceny rosną i stąd, że ceny rosną wynika , że popyt spada to popyt spada.
d) Jesli cena rosnie to popyt spada a więc jesli popyt nie spada to cena nie rośnie
e)z tego, że jesli cena rosnie to popyt spada wynika , że jesli cena rosnie lub cena nie rosnie to popyt nie spada lub popyt spada.
2. Co powiesz o wartości logicznej zdania r , jeżeli wiadomo, że:
a) zdanie p jest warunkiem dostatecznym dla zdania r. Zdanie (negacja)p jest warunkiem dostatecznym dla zdania r.
b)zdanie p jest warunkiem koniecznym dla zdania r. Zdanie (negacja)p jest warunkiem koniecznym dla zdania r.

3. Zbuduj schemat zdaniowy odpowiadający zdaniu ; Stąd ,, że pan X jest mądry lub pan X jest przystojny, wynika , że jesli pan X jest mądry to pan X jest przystojny. Sprawdz czy jest tautologią ( to juz sobie z tym poradzę, chodzi mi tylko o rozpisanie tego zdania logicznego ) i co mozna powiedzieć o Panu X jesli zdanie jest fałszywe.

Proszę o rozwiązania, Pozdrawiam,
ODPOWIEDZ