Zad 30 z dzisiejszej matury

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Kanodelo
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 145
Rejestracja: 09 cze 2011, 09:23
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękowania: 84 razy
Otrzymane podziękowania: 6 razy
Płeć:

Zad 30 z dzisiejszej matury

Post autor: Kanodelo »

Z nudów rozwiązywałem se zadania z dzisiejszej matury i stoje w pewnym miejscu w zad. 30, to znaczy coś mi się nie zgadza :D
Otóż mam trójkąt jak w zadaniu, kąty przy wierzchołkach A i B oznaczyłem sobie a i b, trzeci kąt w tym trójkącie to c. Kąt APB to d. No i wiadomo, że \(a+b+c=180\), czyli \(a+b<180\), a więc \(\frac{a}{2}+ \frac{b}{2}<90\). Suma kątów w trójkącie APB też ma być 180, zatem \(\frac{a}{2}+ \frac{b}{2}+d=180\), czyli \(\frac{a}{2}+ \frac{b}{2}<180\), a co za tym idzie \(\frac{a}{2}+ \frac{b}{2}=180-d\). Po lewej stronie mamy coś, co jest mniejsze od 90, więc jakby lewa strona była równa 90, otrzymalibyśmy d=90. A ponieważ lewa strona jest mniejsza, to otrzymamy d>90, bo jak lewa=89, to mamy d=91 itd.
Tylko ciekawy jestem, czy mój sposób jest poprawny i za takie uzasadnienie dostałbym cokolwiek :D
achsinus
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 64
Rejestracja: 16 sie 2011, 11:01
Lokalizacja: sulejówek
Otrzymane podziękowania: 17 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: achsinus »

Tak. Poprawny.Chyba jaśniej to widać z układu \(\begin{cases}d=180^o-( \frac{a}{2}+ \frac{b}{2})\\ \frac{a}{2} + \frac{a}{2}<90^o \end{cases} \Rightarrow d>90^o\)
ODPOWIEDZ