Zadanka z biofizyki

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
ankaryba
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 30 sty 2012, 19:23

Zadanka z biofizyki

Post autor: ankaryba »

Mam kilka zadanek z biofizyki...Przede mną egzamin i nie jestem pewna czy dobrze rozumuję.
1.Jeden centymetr kwadratowy błony komórkowej ma pojemność elektryczną równą 7*10 do -7F. Oblicz energię elektryczną zmagazynowaną w 1 cm kwadratowym błony. Jeżeli różnica potencjałów na tej błonie wynosi 0,1V.
2.Stężenie sacharozy wewnątrz komórki klonu wynosi około 1% wagowy w roztworze wodnym. Na jaką wysokość wzniesie się sok wewnątrz drzewa pod wpływem ciśnienia osmotycznego w temp. 17 stopni Celsjusza. Gęstosc wody 1g/cm szescienny, g=9,81, R=8,31J/mol*K.
octahedron
Expert
Expert
Posty: 6762
Rejestracja: 19 mar 2011, 00:22
Otrzymane podziękowania: 3034 razy
Płeć:

Post autor: octahedron »

\(1.\ E=\frac{CU^2}{2}=\frac{7\cdot 10^{-7}\cdot 0,1^2}{2}=3,5\cdot 10^{-9}\ J\)
ankaryba
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 30 sty 2012, 19:23

Post autor: ankaryba »

Dziękuję bardzo, tak myślałam;)A może mi ktoś pomóc jeszcze z kilkoma zadankami...
1.Odległość dobrego widzenia dla oka normalnowzrocznego wynosi 25 cm.Pewna osoba widzi dobrze z odległości x=15 cm.Oblicz D, i długość ogniskowej okularów,które musi nosić ta osoba.Oblicz promenie krzywizny R1=R2 szkieł okularów korekcyjnych, jeżeli n=1,5. Help;p Jakdla mnie jest tu za malo danych, ale pewnie dlatego ze nie znam jakiegos wzoru...
2.Stężenie sacharozy wewnątrz komórki klonu wynosi około 1% wagowy w roztworze wodnym. Na jaką wysokość wzniesie się sok wewnątrz drzewa pod wpływem ciśnienia osmotycznego w temp. 17 stopni Celsjusza. Gęstosc wody 1g/cm szescienny, g=9,81, R=8,31J/mol*K.
lloniek
Często tu bywam
Często tu bywam
Posty: 220
Rejestracja: 11 sty 2011, 19:33
Podziękowania: 58 razy
Otrzymane podziękowania: 19 razy

Post autor: lloniek »

te z odlegloscia dobrego widzenia to wystraczy ze zrobisz z tego uklad rownan jeden dla zdrowego oka a drugi dla oka z okularami odleglosc obrazu od soczewki jest w nich taka sama wyliczysz w ten sposob ogniskowa okularow apotem ze wzoru na ogniskowa promienie krzywizn jesli ndal nie wiesz jak to pytaj :D
lloniek
Często tu bywam
Często tu bywam
Posty: 220
Rejestracja: 11 sty 2011, 19:33
Podziękowania: 58 razy
Otrzymane podziękowania: 19 razy

Post autor: lloniek »

1/d+1/y= 1/f
1/x+1/y= 1/f+1/f okularow z tego odejmiesz stronami i zostanie ci 1/d+1/x=1/f ok

wzor na ogniskowa soczewki 1/f= (ns/no -1)(-1/r1-1/r2) bedzie to krotkowidz wiec szkla musza byc rozpraszajace( wklesle szkla dlatego minus promien)
ODPOWIEDZ