Badanie przebiegu zmienności funkcji

Granice, pochodne, całki, szeregi
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Razer
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 03 kwie 2011, 15:12
Płeć:

Badanie przebiegu zmienności funkcji

Post autor: Razer »

Witam wszystkich. Jestem w kryzysowej sytuacji muszę mieć do piątku rozwiązane zadanie. Problem polega na tym, że nauczyciel jeszcze nie przerobił z nami całego materiału potrzebnego do rozwiązania tego zadania. Po prostu tego nie umiem. Bardzo proszę o pomoc.


Zbadaj przebieg zmienności funkcji: \(\frac{5x^3}{x^2+1}\)

proszę o wykonanie tych podpunktów:

1. Znalezienie punktów wspólnych wykresu funkcji f z osiami układu współrzędnych: miejsc zerowych i wartości funkcji w zerze,

2. Obliczenie granic funkcji w punktach brzegowych dziedziny i wyznaczenie asymptot pionowych i ukośnych.

3. obliczenie pochodnych pierwszego rzędu funkcji i wyznaczenie punktów krytycznych, przedziałów monotoniczności oraz ekstremów lokalnych.

4. Obliczenie pochodnych drugiego rzędu funkcji i wyznaczenie przedziałów jej wklęsłości i wypukłości.

5. Sporządzenie tabelki przebiegu zmienności funkcji.


Z góry dziękuję za podjęcie się tego zadania i pomoc. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ewelawwy
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 2057
Rejestracja: 16 kwie 2010, 15:32
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowania: 2 razy
Otrzymane podziękowania: 910 razy
Płeć:

Post autor: ewelawwy »

wysyłam to co zrobiłam dotychczas, a dokończę w domu (lub nie jeśli ktoś mnie uprzedzi), bo w tej chwili nie mam czasu...praca;)

Df=R
1.
miejsca zerowe:
\(\frac{5x^3}{x^2+1}=0\\
(5x^3)(x^2+1)=0\\
x^3=0 \ \vee \ x^2+1=0\\
x=0\ \vee \ x^2=-1\ -\ sprzeczn.\)

zatem punkt przecięcia z osią OX to (0,0) (tym samym jest to jednocześnie punkt przecięcia z osią OY, co potwierdza poniższe obliczenie)

punkty przecięcia z osią OY:
\(f(0)=\frac{5\cdot 0}{0+1}=0\)
zatem punkt ten to (0,0)

3.
\(f'(x)=\frac{(5x^3)'(x^2+1)-(x^2+1)'\cdot 5x^3}{(x^2+1)^2}=\frac{15x^2(x^2+1)-2x\cdot 5x^3}{(x^2+1)^2}=\frac{5x^4+15x^2}{(x^2+1)^2}\)

4.
\(f''(x)=(\frac{5x^4+15x^2}{(x^2+1)^2})'=\frac{(5x^4+15x^2)'(x^2+1)^2-((x^2+1)^2)'(5x^4+15x^2)}{(x^2+1)^4}=...\)
Razer
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 03 kwie 2011, 15:12
Płeć:

Post autor: Razer »

Ok juz sobie sam poradzilem. Mogę wkleić resztę ale nie wiem czy jest sens... Tak czy inaczej dzieki za pomoc
ODPOWIEDZ