Zadanie z logiki - tautologia klasycznej logiki zdaniowej

Zbiory, relacje, logika
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
olasis
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 16
Rejestracja: 20 lis 2010, 19:17
Podziękowania: 11 razy
Płeć:

Zadanie z logiki - tautologia klasycznej logiki zdaniowej

Post autor: olasis »

Witam. Bardzo byłabym wdzięczna za pomoc w rowiązaniu zadania polegającego na sprawdzeniu, czy następująca formuła jest tautologią klasycznej logiki zdaniowej i uzasadnieniu odpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie. (p=> (q v r)) => ((p => q) v(p => r))
gpl1260
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 646
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:36
Otrzymane podziękowania: 171 razy
Płeć:

Post autor: gpl1260 »

Przypuśćmy że nie. I albo doprowadzi nas to do sprzeczności, albo do konkretnego przykładu.
Zgodnie z przypuszczeniem, prawdą jest że p=>(q v r), lecz nie jest prawdą że p=>q ani że p=>r.
Zatem p jest zdaniem prawdziwym, natomiast q i r są fałszywe (co wynika z nieprawdziwości p=>q oraz p=>r).
Ale wtedy fałszywe jest (q v r), i w konsekwencji fałszywa jest implikacja p=>(q v r), która miała być prawdziwa.
Sprzeczność. A więc przypuszczenie jest fałszywe.
olasis
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 16
Rejestracja: 20 lis 2010, 19:17
Podziękowania: 11 razy
Płeć:

Post autor: olasis »

Bardzo dziękuję Ci za pomoc i pozdrawiam!!! Ola
czarna29
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 7
Rejestracja: 05 gru 2010, 11:48
Płeć:

a jak rozpisac to zadanie? czarna29

Post autor: czarna29 »

gpl1260 pisze:Przypuśćmy że nie. I albo doprowadzi nas to do sprzeczności, albo do konkretnego przykładu.
Zgodnie z przypuszczeniem, prawdą jest że p=>(q v r), lecz nie jest prawdą że p=>q ani że p=>r.
Zatem p jest zdaniem prawdziwym, natomiast q i r są fałszywe (co wynika z nieprawdziwości p=>q oraz p=>r).
Ale wtedy fałszywe jest (q v r), i w konsekwencji fałszywa jest implikacja p=>(q v r), która miała być prawdziwa.
Sprzeczność. A więc przypuszczenie jest fałszywe.
czarna29
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 7
Rejestracja: 05 gru 2010, 11:48
Płeć:

Post autor: czarna29 »

witam! Ja dopiero co się zalogowałam na forum a więc zaczynam powoli poruszać się na portalu. Proszę o pomoc z logiki a związane jest to z klasyczną logiką zdaniową. Mam do rozwiązania kilka zadań za pomoc z góry dziekuję
1. ((p v q) =>r) => ((p v r) ^ (q =>r))
2. ((p=>q) ^ (p => r)) => (p => (q^ r))
czarna29
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 7
Rejestracja: 05 gru 2010, 11:48
Płeć:

Post autor: czarna29 »

Czy to jest to samo rozwiązanie co i przy zadaniu Olasis? A jak je rozpisać?
czarna29
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 7
Rejestracja: 05 gru 2010, 11:48
Płeć:

Post autor: czarna29 »

Ok. DziekujęTylko, że nie wiem jak je rozpisać by odpowiedź była uzasadniona.
gpl1260
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 646
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:36
Otrzymane podziękowania: 171 razy
Płeć:

Post autor: gpl1260 »

Uzasadnieniem odpowiedzi jest przeprowadzony dowód.
Nieuzasadniona byłaby odpowiedź "Tak" lub "Nie" bez jakiegokolwiek komentarza.
Oczywiście jeśli podczas próby dowodzenia okaże się że to nie jest prawda, to wystarczy tylko podać przykład i sprawdzić że dla niego podana formuła nie zachodzi.
czarna29
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 7
Rejestracja: 05 gru 2010, 11:48
Płeć:

Post autor: czarna29 »

A czy mogę liczyć na pomoc w rozwiązaniu ja po prostu nie mam zielonego pojęcia jak to zrobić a potrzebuje na zaliczenie tego przedmiotu.
gpl1260
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 646
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:36
Otrzymane podziękowania: 171 razy
Płeć:

Post autor: gpl1260 »

To może warto zajrzeć do książki / notatek / internetu i coś na ten temat poczytać?

1. To nie jest tautologia. Jak weźmiesz za p,q,r trzy zdania fałszywe, to ta implikacja nie będzie prawdziwa (w poprzedniku zdanie prawdziwe, w następniku fałszywe).

2. Gdyby to nie była tautologia, to istniałyby zdania p,q,r takie że p=>q - prawda, p=>r - prawda, oraz p=>(q^r) - fałsz.
Z tego ostatniego warunku wynika, że p jest zdaniem prawdziwym, a co najmniej jedno ze zdań q,r jest fałszywe. Ale wtedy co najmniej jedno ze zdań p=>q, p=>r jest fałszywe. Sprzeczność. Zatem to jest tautologia.

Nie wiem co Ci da rozwiązanie jeśli go nie rozumiesz. Na kolokwium / egzamin nikt za Ciebie nie pójdzie.
czarna29
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 7
Rejestracja: 05 gru 2010, 11:48
Płeć:

Post autor: czarna29 »

Dziękuje Ci bardzo. Rozwiązanie da mi to, że nie będę musiała pisać kolokwium.
romek510
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 07 gru 2010, 21:37
Otrzymane podziękowania: 1 raz
Płeć:

Post autor: romek510 »

Jak dla mnie to jest tautologia rozwiazując cały przykład w ostaniej kolumnie otrzymujemy same jedynki co świadczy o tym ze formuła jest tautologia.
kkklaudiusz
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 06 gru 2011, 17:00
Płeć:

Post autor: kkklaudiusz »

czesć mam pytanie w zdaniu :
Jak się uczę to słucham muzyki i jem ciastka. Z tego wynika, że nie jem ciastek lub się nie uczę .

Mam sprawdzić czy to tautologia czy nie ale mam problem z określeniem funktora "lub" bo moze to być alternatywa zwykła rozłączna lub dysjunkcja - to takie podchwytliwe zdanie ....

prosze o pomoc
ODPOWIEDZ