Trygonometria - zadanie wymagające dużej wiedzy

Pytania o rozwiązania zadań.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
tyk3
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 110
Rejestracja: 04 sty 2014, 19:12
Podziękowania: 12 razy
Otrzymane podziękowania: 2 razy

Trygonometria - zadanie wymagające dużej wiedzy

Post autor: tyk3 »

Witam,

Zadanie nie ma jako takiej treści. Spróbuję wyjaśnić, o co mi chodzi i od razu zaznaczę, że chciałbym tylko rozwiązanie matematycznego, ewentualnie wszystkie sugestie mile widziane ;)

Powiedzmy, że jadę samochodem. Po zakręcie dostaję informację jaką długość pokonało koło przednie prawe oraz jaką długość pokonało koło przednie lewe ( jeżeli taką samą to wiadomo, że nie skręcałem (pomijam jakieś niedokładności kół, wpływ wiatru, tarcie itd.)). Mam zatem długości łuków, które pokonały oba koła. Ponadto wiem, ile wynosi odległość pomiędzy kołami ( załóżmy, że koła są sztywne i nie skręcają, aby było łatwiej)). Jak obliczyć przesunięcie x, y oraz kąt o jaki nastąpił obrót? Wiem, że da się to zrobić dzięki trygonometrii, ale nie mam już pomysłów.
radagast
Guru
Guru
Posty: 17549
Rejestracja: 09 lis 2010, 07:38
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowania: 41 razy
Otrzymane podziękowania: 7435 razy
Płeć:

Post autor: radagast »

jeżeli samochód porusza się po okręgu (tylko w takim przypadku da się je rozwiązać bez dodatkowej informacji o kształcie drogi) to zadnie jest gimnazjalne i wymaga jedynie znajomości wzoru na długość łuku.
tyk3
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 110
Rejestracja: 04 sty 2014, 19:12
Podziękowania: 12 razy
Otrzymane podziękowania: 2 razy

Re: Trygonometria - zadanie wymagające dużej wiedzy

Post autor: tyk3 »

Niestety nie jest ;)

Jeżeli ma Pani czas i chęci zapoznania się z tematem to podaję, o co mi tak naprawdę chodzi:

https://www.youtube.com/watch?v=xNHVrbMc4no

Od 14 minuty to już pokazanie sprzętu.
W 20 minucie natomiast są pokazane notatki ;)
Proponuję oglądać z prędkością 2x
ODPOWIEDZ