trójkąt-okrąg-sześciokąt

Pytania o rozwiązania zadań.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
michal422
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 3
Rejestracja: 07 maja 2010, 19:33
Podziękowania: 1 raz

trójkąt-okrąg-sześciokąt

Post autor: michal422 »

Dany jest trójkąt o obwodzie p=a+b+c, wpisany w okrąg o promieniu r. Konstruujemy sześciokąt, którego trzy wierzchołki pokrywają się z wierzchołkami trójkąta, a pozostałe trzy są środkami odpowiednich tłuków okręgu.Oblicz pole tego sześciokąta.Sformułuj twierdzenie ogólne przyjmując\(S_{n}\) -obwód n-kąta;\(P_{2n}\) -pole 2n-kąta.

Rozwiązałem to zadanie dla sześciokąta foremnego-nie wiem czy uogólnienie do którego doszedłem jest takie samo dla dowolnego sześciokąta?

Moje rozwiązanie:
-trójkąt w sześciokącie foremnym.
Zauważam że jeden z boków trójkąta przechodzi przez środek okręgu opisanego na sześciokącie(trójkąt jest prostokątny, zatem długość np. c=2r, później wnioskuje że a=r i b= \sqrt{3}r.
Pole sześciokąta obliczam licząc pole 6 trójkątów o podstawie długości r i wysokości (odpowiednio\(h_{1}, h_{2}, h_{3}, h_{4}, h_{5}, h_{6}\). Wiemy również że\(h_{1}= h_{2}=h_{3}=h_{4}=h_{5}=h_{6}=\frac{ \sqrt{3} }{2}r
P_{12}= \frac{1}{2} \cdot r \cdot 6 \cdot \frac{ \sqrt{3} }{2}r=\frac{ \sqrt{3} }{2} \cdot r \cdot S_n\)

\(S_{n}=6r\).

Czy to rozwiązanie jest poprawne dla sześciokąta foremnego?
irena
Guru
Guru
Posty: 22300
Rejestracja: 10 paź 2009, 19:08
Otrzymane podziękowania: 9858 razy
Płeć:

Post autor: irena »

Narysuj dowolny trójkąt ABC wpisany w okrąg o środku O i promieniu r.
Niech punkty K, L, M będą środkami łuków AB, BC, CA.
Poprowadź promienie OA, OK, OB, OL, OC, OM.
Sześciokąt AKBLCM podzielony został na deltoidy: AKBO, BLCO, CMAO. Pole sześciokąta to:
\(P=\frac{1}{2}|AB|\cdot|OK|+\frac{1}{2}|BC|\cdot|OL|+\frac{1}{2}|AC|\cdot|OM|=\frac{1}{2}(|AB|+|BC|+|AC|)\cdot r=\frac{1}{2}pr\)

Ogólnie:
\(P_{2n}=\frac{1}{2}S_n\cdot r\)
michal422
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 3
Rejestracja: 07 maja 2010, 19:33
Podziękowania: 1 raz

Re: trójkąt-okrąg-sześciokąt

Post autor: michal422 »

Dziękuje za rozwiązanie.
Zastanawiam się czy rozw. to zadanie dla sześciokąta foremnego popełniłem błąd.
Czy zadanie można było rozwiązać dla sześciokąta foremnego? Zadanie muszę zrobić dla dowolnego trójkąta, a co jeśli chodzi o sześciokąt,czy musi być dowolny,czy może być foremny??
irena
Guru
Guru
Posty: 22300
Rejestracja: 10 paź 2009, 19:08
Otrzymane podziękowania: 9858 razy
Płeć:

Post autor: irena »

Nie bardzo rozumiem Twój problem. Wybierasz dowolny trójkąt wpisany w okrąg. I ten trójkąt determinuje Ci sześciokąt- wierzchołki sześciokąta to środki łuków wyznaczonych przez boki trójkąta, nie dowolne punkty. Otrzymasz sześciokąt foremny, jeśli trójkąt wpisany w okrąg jest równoboczny.
ODPOWIEDZ