PKM 3 zadania: Nity/ poł. rozłączne

Pytania o rozwiązania zadań.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
antek322
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 29 cze 2020, 17:42
Płeć:

PKM 3 zadania: Nity/ poł. rozłączne

Post autor: antek322 »

Dzień dobry,

Postanowiłem stworzyć ten post, ponieważ natknąłem się na zadania z podstaw konstrukcji maszyn, z którymi nie mogę sobie poradzić.

1.
Zaczep liny przymocowany jest do dwóch blach pozostałej części konstrukcji trzema nitami rozmieszczonymi w wierzchołkach trójkąta równobocznego. Zaczep jest obciążony stałą siłą Q=25 kN w linie. Materiały łączonych elementów to stal konstrukcyjna. Nity o średnicy nominalnej d=10 mm są wykonane ze stali charakteryzującej się naprężeniami dopuszczalnymi kn=180 MPa i zakuwane na gorąco. Należy sprawdzić, czy wstępnie zaprojektowane połączenie nitowe jest dostatecznie wytrzymałe. Przyjąć: α=60°, l=180 mm, a=100 mm, g=5 mm, w=8 mm. https://www.fotosik.pl/zdjecie/6d03d629e9e2dfac

2.Zaprojektuj połączenie wielowypustowe do połączenia piasty dwójki przesuwnej z wałem pośrednim skrzyni przekładniowej. Połączenie musi przenosić moment Ms=400 Nm. Materiał wału C45, dwójki przesuwnej – 41Cr4. Obliczyć minimalną długość dwójki przesuwnej, przyjmując warunki pracy jak dla klasy III i przyjąć, że powierzchnie robocze wielowypustu są nieutwardzone. W zadaniu należy wykonać rysunek do zadania.

3. Obliczyć śrubę i nakrętkę podnośnika. Udźwig zespołu czterech podnośników wynosi Q=500 kN. Materiał śruby – stal E295, nakrętki – brąz cynowo-ołowiowy CuSn10Pb10. Obliczenia zadań mają być wzbogacone odpowiednim komentarzem i podaną literaturą z jakiej zaczerpnięto dane.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/17298f0a67557af7

Wiem, że w pierwszym zadaniu siły należy rozłożyć na składowe i o ile się nie mylę to dla każdej składowej sprawdzić wytrzymałość na naciski powierzchniowe. Problem zaczyna się przy obliczaniu elementów nitowanych. Czy jako grubość powinienem dodaj wymiary każdego z łączonych elementów?
ODPOWIEDZ