Sugestie

Propozycje zmian i nowych funkcjonalności w serwisie.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Awatar użytkownika
anka
Expert
Expert
Posty: 6587
Rejestracja: 29 sty 2009, 23:25
Podziękowania: 30 razy
Otrzymane podziękowania: 1117 razy
Płeć:

Post autor: anka »

No cóż, trudno.
Znasz odpowiedź do zadania, to ją podaj. Łatwiej będzie sprawdzić czy w rozwiązaniu zadania nie ma błędu.
Pol
Moderator
Moderator
Posty: 1026
Rejestracja: 01 gru 2008, 10:00
Lokalizacja: Częstochowa
Otrzymane podziękowania: 137 razy
Płeć:

Post autor: Pol »

domino21 pisze:O ile mnie pamięć nie myli to dodawanie obrazków w formacie .jpg nie była dostępna od samego początku tej funkcjonalności; właśnie z tego powodu może wielka część społeczności wrzucała fotosy na zewnętrzne portale
Jasne, nie mam za złe osobom, które kiedyś tam wrzucały rozwiązania, interesuje mnie głównie to co jest teraz, czyli nadal pojawiają się rozwiązania gdzie są linki do plików zewnętrznych
domino21 pisze:Kto z nowych użytkowników będzie przestrzegał regulaminu? Powiedzmy, że to pytanie retoryczne..
Tak, jest to trochę poniżające dla tego forum, serwisu, osób rozwiązujących zadania i ekipy. Konto użytkownika jest dostępna dla każdego jak powietrze, może zadawać zadania, ile chce, gdzie chce i jak chce, a jeśli dostanie bana założy nowe konto. Ten dostęp do zadawania pytań jest wg mnie za szybki. Rejestracja trwająca 5 minut i już można łamać regulamin :)
anka pisze:Domino, Galen to jednak ona, a nie on
haha, miałem to samo swego czasu :) wiecie co napisałem do ekipy? mniej więcej to:
anka pisze:może by też dodać te znaczki oznaczające płeć?
hehe :) odpisali że trochę roboty przy tym i że dane są fikcyjne które podajemy przy rejestracji więc zerowa pewność że to laseczka czy nie, chociaż ten drugi argument o kant tyłka rozbić, bo jak ktoś chce żeby go traktowano jako kobietę to daje w płeć kobieta, jeśli ma jakieś "ale" to tylko do siebie ze nie dał poprawnej płci w swoim profilu, ale to jest taki zabieg estetyczny bądź towarzyski abyśmy do siebie się dobrze zwracali :)
Awatar użytkownika
domino21
Expert
Expert
Posty: 3725
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:56
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękowania: 3 razy
Otrzymane podziękowania: 1298 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: domino21 »

Pol, Ania, teraz mi się przypomniało..
Ja pytałem starszyzny o cytaty w związku z płcią, typu: anka napisała: , ale Pol napisał:

to podobno miało być, że robota nie jest proporcjonalna do płynących z tego zysków, ale gdyby po prostu w okienku, które jest widoczne przy każdym poście wstawić jeszcze jedno miejsce na płeć, nie trzeba już koniecznie wiązać tego z postami na forum [napisał(a):] , ale po prostu wstawić te kółeczka.. (wiecie o co chodzi, męskie strzałka ku górze, damskie krzyżyk w dół), a w panelu użytkownika każdy mógłby sobie to regulować, bynajmniej Ci zainteresowani.

rozpisałem się, nie wiem czy zrozumieliście :) nie znam się tego typu kwestiach związanych z programowaniem, ale może to łatwiejsze wyjście z sytuacji?
Pol
Moderator
Moderator
Posty: 1026
Rejestracja: 01 gru 2008, 10:00
Lokalizacja: Częstochowa
Otrzymane podziękowania: 137 razy
Płeć:

Post autor: Pol »

dodanie jednej kolumny do tabeli użytkownika nie jest niczym skomplikowanym, wypełnienie tej kolumny domyślnie płcią męską również, zmiana na forum tak samo pryszcz jeśli ma się do wszystkiego dostęp, a nie trzeba czekać na osobę, która programowała forum czy bazę danych :)

ale mimo wszystko ta modyfikacja nie zlikwiduje najważniejszych problemów tego forum :)
Awatar użytkownika
domino21
Expert
Expert
Posty: 3725
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:56
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękowania: 3 razy
Otrzymane podziękowania: 1298 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: domino21 »

tak, ale to była jakaś odskocznia od głównego problemu.. zobaczymy co na to powiedzą administratorzy; mieli po wakacjach szykować jakieś zmiany, więc może po cichu akurat o tym myślą, kto wie?
Awatar użytkownika
Lbubsazob
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1909
Rejestracja: 28 maja 2010, 08:51
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękowania: 40 razy
Otrzymane podziękowania: 898 razy
Płeć:

Post autor: Lbubsazob »

Ja osobiście jestem za tym, aby wprowadzić obowiązkowe stosowanie LaTeX-a do zapisu wyrażeń matematycznych. I tu wcale nie chodzi o to, żeby polować na nowych użytkowników i dawać im od razu bana, bo napisali 2x+3 zamiast \(2x+3\). Jak się widzi temat typu:
Jakiś tam użytkownik pisze: \frac{ \sqrt{3} +2^{7}}{ \sqrt{7} } \cdot \sqrt[4]{ \frac{1}{ \sqrt{2} } }=?
to to naprawdę nie ułatwia sprawy, a wręcz przeciwnie, bo zamiast po prostu odpowiedzieć na temat, trzeba się godzinę zastanawiać, o co szanownemu autorowi mogło chodzić. Pełno jest postów, w których odpowiadający dopytują się, o co mogło chodzić autorowi, czy zapis ma być taki, czy siaki. A że nowym się nie chce czytać regulaminu, to nie jest żadne usprawiedliwienie, po coś ten regulamin chyba został napisany. Forum jest, zdaje się, dla wszystkich użytkowników, więc chodzi o to, żeby nie tylko autor tematu, ale też inni z tego skorzystali. A jak jeden pisze \frac{ \sqrt{3} }{2}, to drugi dostaje oczopląsu i straci tylko godzinę na odszyfrowywanie zapisu.

Jeżeli chodzi o wrzucanie skanów, to jestem przeciwna, bo tych obrazków po jakimś czasie nie widać. Dla mnie osobiście łatwiej i szybciej jest napisać wszystko w LaTeX-u, niż czekać, aż się obrazek łaskawie zeskanuje i jeszcze go potem wrzucać do sieci, ale jak ktoś woli zamieszczać skany, to nie mam nic do tego. Problem pojawia się później, jak nie widać rozwiązania i taki temat staje się bezużyteczny.

Co do znaczków oznaczających płeć, w tej chwili jest to dla mnie bez różnicy, bo 90% użytkowników i tak nie zwraca na to uwagi. Mam doświadczenie z innego forum, gdzie nawet jak sobie ustawisz płeć kobieta, co drugi odpisuje ci "dzięki wielkie kolego za pomoc". I już nawet nie chce się nikomu odpisywać, żeby spojrzał na płeć. Nawet jeżeli te znaczki zostaną wprowadzone, co jest podobno bardzo trudne, to obawiam się, że na niewiele to się zda.

Mam jeszcze jedną propozycję, żeby dodać pkt do regulaminu mówiący o tym, żeby nie zamieszcać zadań z różnych działów w jednym temacie. Takie tematy:
Dowolny użytkownik pisze:Zad. 1
Rozwiąż równanie: \(\frac{x+6}{5}= \frac{ \sqrt{3} x}{3x^2}\)
Zad. 2
W ostrosłupie prawidłowym trójkątnym krawędź podstawy ma długość 8, a kąt nachylenia krawędzi bocznej do podstawy ma miarę \(60^{\circ}\) . Oblicz objętość ostrosłupa.
Zad. 3
W urnie są 2 kule seledynowe, 3 złote i 4 granatowe. Losujemy 2 kule bez zwracania. Oblicz prawdopodobieństwo wylosowania 2 kul granatowych.
...
Zad. 999
są jedynie drażniące, chyba po to zostały utworzone działy, żeby zamieszczać w nich odpowiednie zadania. Pozostaje tylko współczuć biednym moderatorom, którzy muszą to wszystko poprawiać.
Tyle ode mnie.
Pol
Moderator
Moderator
Posty: 1026
Rejestracja: 01 gru 2008, 10:00
Lokalizacja: Częstochowa
Otrzymane podziękowania: 137 razy
Płeć:

Post autor: Pol »

najlepiej by było jakby w każdym temacie znalazły się zadania tego samego typu, a nie tego samego działu, np jeśli zadanie dotoczy obliczenia sumy ciągu arytmetycznego, to drugie nie powinno dotyczyć zbadania monotoniczności jakiegoś ciągu

co więcej, nazwy tematów takie jak "zadanie z maty" "ciągi" "trygonometria" nie powinny być stosowane, chociażby przez to że zadanie w dziale "Pomocy - ciągi" będzie dotyczyło ciągów, o czym wszyscy wiemy, w tytule tematu powinno zazwyczaj lądować to, z czego należy skorzystać, w rozwiązaniu zadania lub co należy policzyć, np. "twierdzenie Talesa" "wysokość w ostrosłupie" "suma wyrazów ciągu arytm.".
Awatar użytkownika
robbo
Administrator
Posty: 235
Rejestracja: 06 mar 2008, 09:32
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 3 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: robbo »

Ponieważ problem płci powraca jak bumerang, dodaliśmy możliwość ustawienia płci w panelu użytkownika.
Awatar użytkownika
domino21
Expert
Expert
Posty: 3725
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:56
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękowania: 3 razy
Otrzymane podziękowania: 1298 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: domino21 »

juhu :D
robbo, a może przy rejestracji uczynić to pole polem obowiązkowym? tak kretynobójczo
Awatar użytkownika
robbo
Administrator
Posty: 235
Rejestracja: 06 mar 2008, 09:32
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 3 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: robbo »

Dodam możliwość wybrania płci przy rejestracji, ale domyślnie będzie 'Nie wybrano'. Jak ktoś nie chce podawać płci, to go to tego nie zmusimy.
Pol
Moderator
Moderator
Posty: 1026
Rejestracja: 01 gru 2008, 10:00
Lokalizacja: Częstochowa
Otrzymane podziękowania: 137 razy
Płeć:

Post autor: Pol »

no to wreszcie mam fajkę podniesioną do góry (patrz znaczek pci) :P
irena
Guru
Guru
Posty: 22300
Rejestracja: 10 paź 2009, 19:08
Otrzymane podziękowania: 9858 razy
Płeć:

Post autor: irena »

No tak, a sprawa znikających odpowiedzi do zadań? Co ze sprawą skanów?
Awatar użytkownika
robbo
Administrator
Posty: 235
Rejestracja: 06 mar 2008, 09:32
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 3 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: robbo »

Jak już pisaliście ze skanami są dwa zasadnicze problemy:
- po pewnym czasie znikają
- nie da się indeksować, przeszukiwać - więc np. google tam nie zajrzy.
Z tego powodu od początku tępiliśmy zeskanowane treści zadań i tak powinno być dalej. To było też jedną z przyczyn zablokowania możliwości dodawania załączników do postów (druga przyczyna to pojemność serwerów).

Jeżeli chodzi o rozwiązania, to sprawa nie jest już taka prosta, bo w zasadzie to wybór rozwiązującego zadanie w jaki sposób to zrobi. Trudno kogoś karać (np. usuwaniem postów) za to, że rozwiązał zadanie - nawet jeżeli jest to skan.

Drugi problem, to rysunki do treści zadań. Blokada możliwości dodawania załączników zmusza do zamieszczania ich na zewnętrznych serwerach, skąd po pewnym czasie znikają.

Może na próbę włączę wszystkim możliwość dodawania załączników. Zobaczymy jak mocno to konsumuje przestrzeń dyskową.
Awatar użytkownika
robbo
Administrator
Posty: 235
Rejestracja: 06 mar 2008, 09:32
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 3 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: robbo »

Jeżeli chodzi o oznaczanie rozwiązanych tematów to zasadniczym problem jest to kto ma to robić? Czy osoba zakładająca temat? - to nie będzie działać. Osoba rozwiązująca - to prędzej, ale zawsze trudno wyczuć, czy dana odpowiedź jest końcem dyskusji. Jak pisał Pol idealnie byłoby, aby każdy temat kończył się linkiem do zadania dodanego do bazy, ale na razie to nie jest możliwe.

Jako oznaczenie rozwiązanych tematów można by wykorzystywać 'zamykanie tematów' - trzeba by tylko ustalić kiedy je zamykać?
Awatar użytkownika
robbo
Administrator
Posty: 235
Rejestracja: 06 mar 2008, 09:32
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 3 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: robbo »

domino21 pisze: mieli po wakacjach szykować jakieś zmiany, więc może po cichu akurat o tym myślą, kto wie?
Najbliższa nadchodząca nowość to możliwość tworzenia własnych zestawów zadań (klasówek, sprawdzianów itd.) System jest bliski ukończenia, ale dopieszczenie szczegółów jeszcze chwilę to zajmie.
ODPOWIEDZ