Wykaż nierówność

Teoria liczb, teoria grafów, indukcja
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Belissar
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 37
Rejestracja: 09 kwie 2016, 12:50
Podziękowania: 21 razy
Otrzymane podziękowania: 2 razy
Płeć:

Wykaż nierówność

Post autor: Belissar »

Znalazłem oryginalne rozwiązanie w zbiorze zadań, ale jest opisane tak skrótowo że umyka mi dlaczego liczymy to w sposób przez nich zaproponowany i jak w ogóle na niego wpaść. Byłbym wdzięczny za możliwe proste rozwiązanie.
\(\sqrt[n]{n} \le 1+ \sqrt{2/n}\)
Awatar użytkownika
panb
Expert
Expert
Posty: 5122
Rejestracja: 26 kwie 2010, 22:54
Lokalizacja: Nowiny Wielkie
Podziękowania: 19 razy
Otrzymane podziękowania: 2053 razy
Płeć:

Post autor: panb »

Nie wiem jaki sposób na tę nierówność znalazłeś, ale może to trafi ci do przekonania:
Z dwumianu Newtona mamy
\(\left( 1+\sqrt{ \frac{2}{n} }\right)^n={n\choose0}1^n \left( \sqrt{ \frac{2}{n} }\right)^0+{n\choose 1}1^{n-1} \left( \sqrt{ \frac{2}{n} }\right) ^1+{n\choose 2}1^{n-2} \left( \sqrt{ \frac{2}{n} }\right) ^2+\ldots+{n \choose n}1^0 \left( \sqrt{ \frac{2}{n} }\right) ^n=\\
=1+n \sqrt{ \frac{2}{n} }+ \frac{n(n-1)}{2} \frac{2}{n} +\ldots=1+ \sqrt{2n}+n-1+\ldots \ge1+n-1=n\)

Reasumując: \(\left( 1+\sqrt{ \frac{2}{n} }\right)^n \ge n \So \sqrt[n]{n}\le 1+\sqrt{ \frac{2}{n} }\)
Belissar
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 37
Rejestracja: 09 kwie 2016, 12:50
Podziękowania: 21 razy
Otrzymane podziękowania: 2 razy
Płeć:

Post autor: Belissar »

Oj tak, jest bardzo czytelne - autorzy zbioru z jakiegoś powodu pierwiastek stopnia n z n zapisali jako 1+a i to jego wrzucili do wzoru newtona, po twojemu jest dużo przyjemniej, dziękuję :)
ODPOWIEDZ