odejmowanie pisemne

Ułamki, skala, procenty, wyrażenia algebraiczne.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
montana2626
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 38
Rejestracja: 25 paź 2012, 16:39
Podziękowania: 6 razy

odejmowanie pisemne

Post autor: montana2626 »

czy spotkaliście się z odejmowaniem pisemnym trzech liczb wykonanym w jednym słupku?
wynik wyszedł poprawny, a dziecko postąpiło analogicznie do zasady ze można dodawać trzy liczby sposobem pisemnym
matirafal
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1239
Rejestracja: 04 kwie 2011, 11:56
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowania: 14 razy
Otrzymane podziękowania: 608 razy
Płeć:

Re: odejmowanie pisemne

Post autor: matirafal »

Tak, spotkałem się. :D
Otrzymałeś odpowiedź lub podpowiedź do umieszczonego zadania? Podziękuj autorowi za rozwiązanie!!
Awatar użytkownika
lukasz8719
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 852
Rejestracja: 06 lut 2012, 17:03
Otrzymane podziękowania: 404 razy
Płeć:

Post autor: lukasz8719 »

Można, chociaż tłumaczenie tego zależy od poziomu dzieciaka. Jeśli dziecko ma "przeciętne" umiejętności to zgubi się przy pożyczaniu (mowa o poziomie 4 klasy) i wtedy lepiej żeby robił to etapami jedno odejmowanie a potem drugie.
montana2626
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 38
Rejestracja: 25 paź 2012, 16:39
Podziękowania: 6 razy

Re: odejmowanie pisemne

Post autor: montana2626 »

a gdzieś to jest opisane? jakaś literatura? strona w internecie? coś nie mogę odnaleźć. chociaż to sensownie wygląda

w książce z klasy czwartej jest napisane ze można odejmować tylko odjemną od odjemnika i ogólnie kilka liczb odejmujemy po kolejny od obliczanych różnic, albo odejmując sumę tych liczb.
marcinradom
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 5
Rejestracja: 09 gru 2020, 08:16
Płeć:

Re: odejmowanie pisemne

Post autor: marcinradom »

Mojemu synowi nauczycielka za takie odejmowanie odjęła jeden punkt. Syn jest w czwartej klasie i do tej pory miał same szóstki. Teraz ma jedną 5+ nad czym rozpacza :-) Jestem w trakcie wyjaśniania tego z nauczycielką, ponieważ wydaje mi się, że bezpodstawnie obniżyła synowi ocenę. I nie chodzi tu o zasadę, że "mój syn jest najlepszy". Nauczycielka napisała na kartkówce, że można odejmować tylko jedna liczbę. Tylko czy to prawda? Syn dokonał poprawnych obliczeń, udzielił poprawnej odpowiedzi, wiec czemu ocena została obniżona?
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6267
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: odejmowanie pisemne

Post autor: korki_fizyka »

Biedaczek, dostał lekcję życia ;)
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
marcinradom
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 5
Rejestracja: 09 gru 2020, 08:16
Płeć:

Re: odejmowanie pisemne

Post autor: marcinradom »

9 latkowi ciężko to wytłumaczyć, tym bardziej, że sam się tego nauczył. Nauczycielka napisała mi, że obniżyła punktację z racji nieprawidłowego zapisu.
https://photos.app.goo.gl/vpaQUvhJeacvyMpL9
marcinradom
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 5
Rejestracja: 09 gru 2020, 08:16
Płeć:

Re: odejmowanie pisemne

Post autor: marcinradom »

Zastanawiam się, czy taka forma zapisu rzeczywiście nie jest poprawną.
Awatar użytkownika
Jerry
Expert
Expert
Posty: 3504
Rejestracja: 18 maja 2009, 09:23
Podziękowania: 50 razy
Otrzymane podziękowania: 1918 razy

Re: odejmowanie pisemne

Post autor: Jerry »

Formalnie - nie jest poprawna, ale... działania pisemne robi się "na brudno"; ponadto mamy uczyć dzieci osiągania poprawnego wyniku :!:
Nie pierwszy absurd zreformowanej oświaty...

Pozdrawiam
PS. Ciekawe jaka byłaby reakcja, gdyby Staś podał wynik "z pamięci"...
marcinradom
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 5
Rejestracja: 09 gru 2020, 08:16
Płeć:

Re: odejmowanie pisemne

Post autor: marcinradom »

Jerry pisze: 09 gru 2020, 11:35 PS. Ciekawe jaka byłaby reakcja, gdyby Staś podał wynik "z pamięci"...
O to samo zapytałem i jak na razie nie otrzymałem odpowiedzi. Na marginesie dodam, że miałem w podstawówce kolegę (bardzo dawno to było), który takie zadania robił w pamięci. Pamiętam jak wówczas nauczycielki matematyki, fizyki i chemii bały się z nim rozmawiać :-) Chodzi o tego gościa: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nikodem_Pop%C5%82awski
O tym też wspomniałem nauczycielce.
Jeszcze raz zaznaczam, że nie chodzi tu o to że "mojemu dziecku dzieje się krzywda". Sam nauczył się takiego odejmowania. Nawet nie wiedziałem, że on tak umie. Mało tego, nie wiedziałem, że tak się da. Tym bardziej nie powinno się podcinać dziecku skrzydeł.
Awatar użytkownika
Jerry
Expert
Expert
Posty: 3504
Rejestracja: 18 maja 2009, 09:23
Podziękowania: 50 razy
Otrzymane podziękowania: 1918 razy

Re: odejmowanie pisemne

Post autor: Jerry »

marcinradom pisze: 09 gru 2020, 11:51 ... miałem w podstawówce kolegę (bardzo dawno to było), który takie zadania robił w pamięci. Pamiętam jak wówczas nauczycielki matematyki, fizyki i chemii bały się z nim rozmawiać ...
Bez przesady - nie tak dawno temu... Poza tym: w liceum nie było już tak strachliwie dla nauczycieli - byli Jego opiekunami naukowymi w Olimpiadach i dołożyli swoje cegiełki do osiągnięć! Nota bene nadal są aktywni zawodowo... Ale to już dinozaury szkolnictwa.

Pozdrawiam
PS. Przepraszam za OT, ale wspomnienia odżyły... Nie uczyłem Nikosia, ale miałem zaszczyt Go znać, uczyłem brata - Mateusza (matura 1996)... jednak dawno :|
marcinradom
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 5
Rejestracja: 09 gru 2020, 08:16
Płeć:

Re: odejmowanie pisemne

Post autor: marcinradom »

Jerry pisze: 09 gru 2020, 12:21 uczyłem brata - Mateusza (matura 1996)... jednak dawno
To muzyk jest teraz.
Co do Nikodema to mam pewną dowcipną historię z nim związaną, ale chyba nie miejsce tu na nią ;-)
ODPOWIEDZ