liczby rzymskie

Ułamki, skala, procenty, wyrażenia algebraiczne.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
montana2626
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 38
Rejestracja: 25 paź 2012, 16:39
Podziękowania: 6 razy

liczby rzymskie

Post autor: montana2626 »

czy w zapisie liczb rzymskich dopuszczalne są kreski poziome u góry i na dole, tak jak to piszą uczniowie określając klasę?
Awatar użytkownika
patryk00714
Mistrz
Mistrz
Posty: 8799
Rejestracja: 13 mar 2011, 12:28
Lokalizacja: Śmigiel
Podziękowania: 92 razy
Otrzymane podziękowania: 4449 razy
Płeć:

Post autor: patryk00714 »

nie bardzo. Wynika to z tego, że przy zapisie dużych liczby te kreski musiałyby być naprawdę pokaźnych rozmiarów :) Ja spotkałem się z tym, że nauczyciele odradzali tego typu zapis.
Otrzymałeś odpowiedź do umieszczonego zadania? Podziękuj autorowi za rozwiązanie!!

\(\exp (i \pi) +1=0\)
libellle
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 93
Rejestracja: 10 lis 2012, 17:05
Podziękowania: 40 razy
Płeć:

Re: liczby rzymskie

Post autor: libellle »

Niestety nie wypowiadam się z pozycji eksperta :lol: ale z tego, co mi gdzieś w głowie świta, to pozioma kreska nad liczbą rzymską oznacza jej tysiąckrotność, czyli trzy zera więcej...
Chyba :)
Lepiej poczekać na prawdziwych ekspertów :)
montana2626
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 38
Rejestracja: 25 paź 2012, 16:39
Podziękowania: 6 razy

Post autor: montana2626 »

no właśnie też tak myślę, ale to tylko pozioma górna,
a tu górna i dolna,
ale taki zwyczaj pisania kresek to raczej utrwalił się uczniom ponieważ zapisują tak klasy do której uczęszczają...:)
irena
Guru
Guru
Posty: 22300
Rejestracja: 10 paź 2009, 19:08
Otrzymane podziękowania: 9858 razy
Płeć:

Post autor: irena »

Nie czuję się co prawda ekspertem, ale trzeba unikać stawiania niepotrzebnych znaków. Liczby w systemie rzymskim pisze się bez poziomych kresek nad i pod liczbą. Nikomu nie wpadłby do głowy pomysł zapisywania takich kresek nad liczbą 100. A to taki zwyczaj, może żeby odróżnić cyfrę od litery?
Ja prosiłabym dzieci, żeby takich kresek nie stawiały. Uczulałabym je na to, że w matematyce trzeba bardzo uważać na prawidłowy zapis, bo to zapis symboliczny, więc trzeba trzymać się reguł...
ODPOWIEDZ