Sekwencja zmiennych losowych

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
vedabhyas
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 19 lis 2022, 08:12
Płeć:

Sekwencja zmiennych losowych

Post autor: vedabhyas »

Wiem, czym jest zmienna losowa, ale nie mogę zrozumieć, czym jest sekwencja zmiennych losowych. Na przykład mówią, że X1,X2,...Xn jest sekwencją, czy to oznacza, że ​​X1 może mierzyć ciśnienie krwi, a X2 być miarą wzrostu i tak dalej dla danej przestrzeni próbki?

Lub w konwergencji, którą widziałem Xn(w)=X dla n zmierzającego do nieskończoności, to wypada jak X1,X2...Xn reprezentują tę samą miarę, powiedzmy (ciśnienie krwi), ale konkretna wartość ciśnienia zależy od pewnego n, które zostanie opisane jak X1,X2 i tak dalej?

Czy możesz wyjaśnić, co jest sekwencyjnego w tych sekwencjach zmiennych losowych i dlaczego powinny one zbiegać się do określonej wartości, gdy n dąży do nieskończoności?
grdv10
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1039
Rejestracja: 04 sty 2020, 12:47
Podziękowania: 9 razy
Otrzymane podziękowania: 388 razy
Płeć:

Re: Sekwencja zmiennych losowych

Post autor: grdv10 »

Wypisałaś to z jakiegoś angielskojęzycznego podręcznika. Chodzi o ciągi (sequences) zmiennych losowych, określonych na tej samej przestrzeni probabilistycznej. Wtedy badamy ich zbieżność (konwergencja) tak samo jak zbieżność zwykłych ciągów funkcyjnych. No i mamy zbieżność wg miary (wg prawdopodobieństwa), prawie wszędzie (prawie na pewno) czy też punktową. Są między nimi pewne relacje. Jednak w praktyce ciągi zmiennych losowych bada się pod kątem centralnych twierdzeń granicznych. Granica ciągu zmiennych losowych będzie miała pewien określony rozkład (np. normalny).
ODPOWIEDZ