Błąd standardowy

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
kiniuszkaxd
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 17 sie 2021, 18:24

Błąd standardowy

Post autor: kiniuszkaxd »

Witam serdecznie,
Chciałabym zapytać o błąd standardowy.
Otóż mam 3 pomiary wyrażone w [mg/L]:
0,0018 ; 0,0024 ; 0,0021
Korzystając z jednoczynnikowej analizy wariancji (ANOVA) dostaję wyniki, które są mi potrzebne:
0,0021 +/- 0,0002 czyli: wynik +/- odchylenie standardowe średniej (błąd standardowy).
Czy jest jakiś sposób na określenie czy ten błąd jest wystarczająco niski czy jednak pomiary te mają zbyt duży rozrzut? Założyłam, że ten błąd równy jest niepewności pomiaru, który najlepiej żeby zawierał się w przedziale 0,1% - 10%. I to właśnie mam zgrzyt. Błąd standardowy wyrażony jest w tych samych jednostkach jak wynik, czyli w tym przypadku mg/L. Jeśli faktycznie jest to to samo to czy da się to jakoś przeliczyć na procenty i dzięki temu stwierdzę, że błąd/niepewność jest zbyt duży i należy powtórzyć wyniki?

Myślałam o sposobie:
0,0021 --- 100%
0,0002 --- x %

x = 9,5% (poniżej "górnej granicy" zalecanego przedziału niepewności)
Ale domyślam się, że jest to absolutnie błędne myślenie, stąd też chciałam się skonsultować.
Piszę to w dziale "studia", ponieważ na nich jestem i jest mi to potrzebne do projektu, aczkolwiek po tym pytaniu okaże się, że powinnam wrócić do podstawówki i przypomnieć sobie podstawy.
Niemniej będę bardzo wdzięczna za łopatologiczne wyjaśnienie.
Pozdrawiam!
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6267
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Błąd standardowy

Post autor: korki_fizyka »

Wartość niepewności względnej pomiaru poniżej 10 % dla doświadczeń w pracowniach studenckich przyjmuje się za typową. Polecam lekturę: „Pracownia fizyczna wspomagana komputerowo”, H.Szydłowski PWN (2012).
Spoiler
niepewność względna \(\delta =\frac{u(x)}{x}\) 100 %
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
ODPOWIEDZ