Biostatystyka - ryzyko względne

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Deivus
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 4
Rejestracja: 13 lut 2020, 19:01
Podziękowania: 1 raz
Płeć:

Biostatystyka - ryzyko względne

Post autor: Deivus »

Witam.
Bardzo proszę o pomoc w czytaniu liczb w następującym badaniu:

W badanej grupie osób czynność A zmniejszyła ryzyko wystąpienia choroby B.
(OR 0.41, 95% CI: 0.21, 0.79 for men and OR 0.54, 95% CI: 0.29, 0.99 for women)

Jak czytać te liczby? Czy da się tutaj wyciągnąć % o który to ryzyko zostało zmniejszone?

Pozdrawiam forumowiczów
grdv10
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1039
Rejestracja: 04 sty 2020, 12:47
Podziękowania: 9 razy
Otrzymane podziękowania: 388 razy
Płeć:

Re: Biostatystyka - ryzyko względne

Post autor: grdv10 »

OR to iloraz szans (odds ratio, https://pl.wikipedia.org/wiki/Iloraz_szans)
W grupie mężczyzn iloraz szans to 41%, przedział ufności dla tego ilorazu w całej populacji (CI od conficdence interval) ma końce 21% i 79% (na poziomie ufności 95%). Oznacza to, że jeśli wykonamy ileś niezależnych badań, to w 95% przypadków rzeczywiste ryzyko w populacji zmieści się w tym przedziale. Podobnie odczytujemy dane dla grupy kobiet.
Deivus
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 4
Rejestracja: 13 lut 2020, 19:01
Podziękowania: 1 raz
Płeć:

Re: Biostatystyka - ryzyko względne

Post autor: Deivus »

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.
Czy dobrze zrozumiałem?
W 95% przypadków ryzyko zachorowania na chorobę B w całej populacji wynosi 21%-79%. Z tego można wnioskować, że w 95% przypadków, 21% populacji na pewno zachoruje na tę chorobę?
Co oznacza w takim razie iloraz szans? Zachorowalność w powyższym przedziale zmniejszy się o 41%?
grdv10
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1039
Rejestracja: 04 sty 2020, 12:47
Podziękowania: 9 razy
Otrzymane podziękowania: 388 razy
Płeć:

Re: Biostatystyka - ryzyko względne

Post autor: grdv10 »

Ilorazem szans jeszcze się nie zajmowałem. Jest on dla mnie nieco niejasny. Tak jak na Wiki: jeśli w próbie 1000 osób zachorowało 24, to prawdopodobieństwo zachorowania to dla mnie 2.4% i to jest dla mnie szansa, a nie 24/976. Musisz poczytać o tym w mądrych książkach ze statystyki medycznej. Statystyka to przedmiot bardzo rozległy. I mimo, że z dobrym efektem nauczam statystyki opisowej i matematycznej, nie ogarniam wszystkiego ze statystyki np. medycznej, nie mówiąc już o projektowaniu eksperymentu i jego przeprowadzaniu. To naprawdę bardzo obszerna tematyka. A ja jestem matematykiem nie statystykiem. To co Ci wyjaśniłem, to ogólnie znane pojęcie przedziału ufności.
Deivus
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 4
Rejestracja: 13 lut 2020, 19:01
Podziękowania: 1 raz
Płeć:

Re: Biostatystyka - ryzyko względne

Post autor: Deivus »

Ok, chyba znalazłem odpowiedź na swoje pytanie.
W przypadku mężczyzn:
Dzięki czynności A szansa na zachorowanie na chorobę B jest mniejsza o 59%
W przypadku kobiet:
Dzięki czynności A szansa na zachorowanie na chorobę B jest mniejsza o 46%

Przedziału ufności nie biorę pod uwagę, gdyż interesuje mnie tylko grupa badanych.
ODPOWIEDZ