Estymacja, obszar krytyczny->zadanie

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
cytrool12
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 3
Rejestracja: 21 sty 2020, 14:13
Podziękowania: 1 raz
Płeć:

Estymacja, obszar krytyczny->zadanie

Post autor: cytrool12 »

Cześć
1.Partia może zostać zaakceptowana przy mniej niż 5% elementow wadliwych. Z partii wylosowano 150 sztuk, z czego 4 były uszkodzone.Czy można dopuścic partie do obrotu nie mylac sie średnio o wiecej niz 10 razy na 100?

Prosiłbym kogoś obeznanego o łopatologiczną rozpiskę zadania :lol: dzięki!
grdv10
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1039
Rejestracja: 04 sty 2020, 12:47
Podziękowania: 9 razy
Otrzymane podziękowania: 388 razy
Płeć:

Re: Estymacja, obszar krytyczny->zadanie

Post autor: grdv10 »

Przyjmijmy hipotezę, że odsetek (frakcja) elementów wadliwych wynosi \(5\%\) i hipotezę alternatywną, że jest mniejsza niż \(5\%\). Przyjęcie hipotezy alternatywnej oznacza odrzucenie partii. Tak więc przy braku podstaw do odrzucenia hipotezy zerowej możemy zaakceptować partię.

Poziom istotności w teście statystycznym jest to prawdopodobieństwo odrzucenia hipotezy zerowej prawdziwej. Więc tutaj oznacza to, że partia zawiera rzeczywiście \(5\%\) elementów wadliwych, czyli jest nie do zaakceptowana, ale my to odrzucamy, więc partię akceptujemy. I to dokładnie oznacza tekst zadania. Tak więc poziom istotności w naszym teście to \(\alpha=10\%=0{,}10.\)

Poszukaj tematu test istotności dla frakcji. Frakcja elementów wadliwych w próbie to \(\dfrac{4}{150}\approx 0{,}027=2{,}7\% \). Grubo poniżej zakłądanych \(5\%\), więc i bez testowania widać, że partia jest do przyjęcia ufając, że w całej produkcji ta tendencja się utrzyma. Ale przeprowadź test. Podobnie, jak w Twoim innym temacie, tutaj decyzja w zasadzie nie będzie zależeć od sensownego poziomu istotności (za sensowne poziomy istotności statystycy uznają poziomy pomiędzy \(1\%\), a \(10\%\)).
ODPOWIEDZ