Wyznaczanie przedziału ufności

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Lok
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 4
Rejestracja: 19 sty 2020, 14:14
Podziękowania: 2 razy

Wyznaczanie przedziału ufności

Post autor: Lok »

Witajcie, czy ktoś mógłby mi wskazać z czego należy tu skorzystać?

Z populacji kobiet wybrano próbę liczącą 28 osób, w której średnie stężenie żelaza w surowicy krwi wyniosło 17,8(j), a odchylenie standardowe było równe 4,1(j).

Wyznacz 99% przedział ufności dla nieznanej średniej stężenia żelaza we krwi, zakładając rozkład normalny tego stężenia. Granice liczbowe przedziału zaokrąglij do 2 miejsc po przecinku.

Wynik to (15,65;19,95)
grdv10
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1039
Rejestracja: 04 sty 2020, 12:47
Podziękowania: 9 razy
Otrzymane podziękowania: 388 razy
Płeć:

Re: Wyznaczanie przedziału ufności

Post autor: grdv10 »

Mamy tu następujący model: rozkład cechy jest normalny z nieznanym odchyleniem standardowym rozkładu dokładnego (odchylenie, które znasz, pochodzi z próby).

Końce przedziału ufności to \(\bar{x}\pm t_{\alpha;n-1}\cdot\dfrac{s}{\sqrt{n-1}}.\) Wielkości: \(\bar{x}\) to średnia z próby, \(s\) to odchylenie standardowe z próby, zaś \(n\) to jej liczebność. \(1-\alpha=0{,}99\) to poziom ufności, a zatem \(\alpha=0{,}01\). Liczba \(t_{\alpha;n-1}\) to kwantyl rozkładu \(t\)-Studenta z \(n-1\) stopniami swobody rzędu \(1-\dfrac{\alpha}{2}.\) W tablicach statystycznych można znaleźć jego przybliżenie: dla \(n=28\) mamy \(t_{0{,}01;27}=2{,}771\). Podstaw wielkości z Twojego zadania do tego wzoru.

Uwaga! Dla małych prób poprawniej jest stosować to co ja podałem, czyli \(\sqrt{n-1}\) w mianowniku. Niektórzy stosują czasem \(\sqrt{n}\). Wynik, jaki podajesz, pochodzi z tego drugiego podejścia. Sprawdziłem. Wyniki z obu podejść różnią się bardzo nieznacznie.
ODPOWIEDZ