Testy statystyczne a testy istotności różnic

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
yugo
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 02 mar 2018, 11:22
Płeć:

Testy statystyczne a testy istotności różnic

Post autor: yugo »

Dzień dobry,

jestem na początku swojej drogi ze statystyką i mam pytanie o pewne elementarne pojęcie: czym różni się istotność statystyczna korelacji od istotności różnic. Załóżmy, że mamy pewne zadanie w którym musimy sprawdzić istotność statystyczną oraz siłę związku pomiędzy dwiema zmiennymi: czy mieszkanie w wielkim mieście (skala porządkowa) wpływa na średnią ocen w szkole (skala ilościowa). Wykorzystamy do tego korelację rho Spearmana, załóżmy, że wyjdzie nam jakiś współczynnik korelacji (nie istotne jaki), chodzi mi jednak o poziom istotności korelacji - nie wiem czy moje rozumowanie jest dobre (jeśli nie to proszę o prawidłowe pokierowanie), czy poziom istotności statystycznej sprawdzamy w ten sposób?:

1. W naszym modelu korelacyjnym przyjmiemy, że bycie miłym jest zmienną niezależną a średnia ocen to zmienna zależna. (czy możemy tak zrobić?)
2. Dobieramy osoby do dwóch grup - grupa X składa się z osób, które nie mieszkają w wielkim mieście, grupa y składa się z osób, które są mieszkańcami wielkich miast. (zakładamy, że są to grupy niezależne)
3. Zakładamy, że nie ma pomiędzy tymi grupami różnicach w średniej (zakładamy hipotezę zerową).
4. Dokonujemy pomiarów i wychodzi nam, że istnieją jakieś różnice, a szansa na ich pojawienie się przy założeniu, że hipoteza zerowa jest prawdziwa wynosi 10%.
5. Uznajemy zatem, że hipoteza zerowa jest prawdziwa (przy p=0,05)
6. Test istotności różnic to t-studenta dla porównywania średnich.

Z kolei test korelacji rho Spearmana poda nam poziom istotności, który nam wyszedł u góry + siłę zwiazku pomiędzy zmiennymi (poziom korelacji?). W przypadku który opisałem powyżej pojęcia istotność statystyczna korelacji oraz istotność różnic pomiędzy grupami są tożsame.
ODPOWIEDZ