Wybór testów do badania

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
atanasis
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 02 lut 2018, 21:31
Płeć:

Wybór testów do badania

Post autor: atanasis »

Witam,
Szef mi urwie głowę, jeśli do poniedziałku nie przedłożę mu przygotowanej publikacji, a żeby ją zamknąć muszę opracować statystykę na której oprę moje wnioski. Wszystko przygotowane, tylko nie mam pewności, czy dobrze dobrałem testy statystyczne, a nie chciałbym teraz marnować czasu na brnięcie w ślepy zaułek.
Badania polegały na ocenie wpływu chłodzenia rany operacyjnej na dolegliwości bólowe pooperacyjne. Zebrałem dwie niewielkie grupy (2x14 osób) - jedna z nich miała operację przeprowadzaną standardowo, a druga z chłodzeniem rany. U obu grup mierzyliśmy każdego dnia dolegliwości bólowe trzech obszarów (ręce, szyja, przełykanie) na 10stopniowej skali (1-10) przez 3 kolejne dni po zabiegu. Ponadto każdy chory miał przed zabiegiem + dwa razy po zabiegu zmierzone stężenia markerów uszkodzenia mięśni w krwi.
Zakładam p=0,05. Moje założenia + proponowane testy:
1. Wykazać, że nie ma istotnych statystycznie różnic wieku pacjentów w grupach. - test U Mann-Whitney
2. Wykazać, ze nie ma istotnych statystycznie różnic w podziale płci (tu nie potrzebuję statystyki, bo rozkład płci był identyczny w obu grupach - chyba że chi kwadrat niezależności)
3. Porównać dolegliwości bólowe grupy badanej i kontrolnej. Tutaj jest pewien haczyk - chciałem porównać osobno jednej i drugiej grupy, ale różnica wychodziła zbyt mała żeby wykazać istotność statystyczną. Pojawił mi się więc pomysł, żeby porównać wszystkie pomiary grupy badanej (każdy dzień każdego pacjenta grupy badanej z grupą kontrolną). Tutaj również myślałem o zastosowaniu testu U Mann-Whitney. Prawdę powiedziawszy nie wiem jak określić czy rozkład jest zbliżony do normalnego (na oko nie jest).
4. Prównać poziomy markerów grupy badanej i kontrolnej - tak samo jak w pkt 3.
5. Zbadać korelację stężenia markerów z dolegliwościami bólowymi wszystkich chorych - współczynnik r persona
6. Sprawdzić czy natężenie bólu zależy od płci - test u mann whitney
7. Sprawdzić czy natężenie bólu zależy od rodzaju cięcia (są dwa - poziome lub pionowe) -test u mann whitney
8. Sprawdzić czy natężenie bólu zależy od rozległości zabiegu (są 4ry stopnie rozległości) - test Kruskala Wallisa
9. Sprawdzić czy natężenie bólu zależy od zastosowania implantu - jak punkt 6.

Czy mogę uzyskać informacje, czy wszystko się zgadza?

Pozdrawiam
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Post autor: korki_fizyka »

Radzę zacząć składać aplikację do nowej pracy :oops:
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
atanasis
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 02 lut 2018, 21:31
Płeć:

Re: Wybór testów do badania

Post autor: atanasis »

Zapomniałem dodać, że nie jestem statystykiem tylko lekarzem i moja wiedza na temat tych testów jest mocno ograniczona.
ODPOWIEDZ