3 zadania weryfikacja hipotez, testy

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
kalax
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 27 lip 2017, 14:15

3 zadania weryfikacja hipotez, testy

Post autor: kalax »

Witam
Ostatnio pisałam kolokwium, którego nie zaliczyłam z podobnych zadań. Są one zrobione prawie w całości, lecz chciałabym, aby ktoś sprawdził czy są dobrze. Do pierwszych dwóch zadań użyłam SPSS'a.

Zad.1 Przeprowadzono badanie ceny 1 kg mąki w wybranych sklepach w centrum i poza centrum miasta (w zł/kg) w styczniu 2014 roku.

Obrazek

1. Na poziomie istotności α=0,05 zweryfikować hipotezę o normalności rozkładu cen mąki w obu regionach i odpowiedz na poniższe pytania.
a. Centrum: p=0,1 rozkład cen jest/nie jest zgodny z rozkładem normalnym (SPSS: p=0,2/2=0,1) p>α H0:Rozkład cen jest zgodny z rozkładem normalnym
H1: Rozkład cen nie jest zgodny
b. Poza centrum: p= 0,1 rozkład cen jest/nie jest zgodny z rozkładem normalnym (SPSS: p=0,2/2=0,1)
c. Podaj pełną nazwę zastosowanego testu: test zgodności Kołmogorowa-Smirnowa

2.Na poziomie istotności α=0,05 zweryfikować hipotezę, że średnia cena kg mąki w centrum miasta jest niższa niż poza centrum.
Tu wykorzystałam w SPSS'ie test t dla prób niezależnych
H0: μ1=μ2
H1: μ1>μ2

α=0,05
t=1,78
df=19
p=0,091/2=0,045
p<α
Na poziomie istotności α=0,05 odrzucamy H0 na rzecz H1. Średnia cena kg mąki w centrum miasta jest niższa niż poza centrum.

Zad.2 Informacje o cenacg 1 kg mąki w losowo wybranych sklepach w centrum miasra w styczniu 2013 u styczniu 2014 roku przedstawia tablica (badania przeprowadzono w tych samych sklepach)
Obrazek
Na poziomie istotności α=0,05 zweryfikować hipotezę, że przeciętne ceny w styczniu 2014 roku były wyższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
Do weryfikacji wykorzystasz test parametryczny/nieparametryczny, ponieważ………. (z tym mam problem)
test t dla prób zależnych
H0:μ1=μ2
H1:μ1<μ2

α=0,05
t=-3,906
df=9
p=0,004/2=0,002
p<α
Na poziomie istoności α=0,05 odrzucamy H0 na rzecz H1. Przeciętne ceny w centrum miasta w 2014 roku były wyższe niż w tym samym okresie w 2013 roku.

Zad.3 Z przeprowadzonych badań na temat sposobu dojazdu do pracy w pewnym przedsiębiorstwie wynika, że w roku 20120 udział dojeżdżających samochodem wynosił 38% zaś w 2016 roku 42%.
Czy na poziomie istotności α=0,04 można stwierdzić, że nastąpił istotny wzrost udziału osób dojeżdżający do pracy samochodem? Badanie przeprowadzona na próbach liczących odpowiednio 180 i 120 osób odpowiednio w 2010 i 2016 roku.


Obrazek
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Post autor: korki_fizyka »

Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
ODPOWIEDZ