Statystyka opisowa - zadanie.

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Vacosq
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 23
Rejestracja: 24 paź 2018, 15:51
Podziękowania: 14 razy

Statystyka opisowa - zadanie.

Post autor: Vacosq »

Pewna Agencja zajmująca się badaniem struktury gospodarstw rolnych w powiecie P. zbadała
400 indywidualnych gospodarstw rolnych z punktu widzenia ich wielkości i stopnia
zagospodarowania. Gospodarstw zagospodarowanych bardzo dobrze było 180, dobrze 100,
a zagospodarowanych słabo 120. Ze względu na wielkość podzielono gospodarstwa na małe,
średnie i duże. Wśród 200 gospodarstw małych było 30 gospodarstw zagospodarowanych
bardzo dobrze i 110 słabo. Wśród gospodarstw średnich było 30 zagospodarowanych dobrze i
10 słabo.
a. Na jakiej skali dokonano pomiaru badanych cech?
b. Ułożyć odpowiednią tablicę statystyczną i wypełnić ją właściwymi liczbami.

Prosiłbym o pomoc, z góry dziękuję :)
grdv10
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1039
Rejestracja: 04 sty 2020, 12:47
Podziękowania: 9 razy
Otrzymane podziękowania: 388 razy
Płeć:

Re: Statystyka opisowa - zadanie.

Post autor: grdv10 »

Badane są dwie cechy: jakość zagosopodarowania oraz wielkość. Obie skale są porządkowe. No więc będziesz miał tabelę dwudzielczą: w poziomie zaznacz np. wielkość gospodarstaw: małe, średnie, duże, a w pionie stopeń zagospodarowania: bardzo dobrze, dobrze, słabo. Dlatego tabela będzie miała 3 wiersze i 3 kolumny. Niektóre liczby są podane w temacie zadania. Np. zbadano 400 gospodarstw. Zważ więc, że podsumowania wierszy i kolumn muszą dać po 400.

Spróbuj zrobić tę tabelę samodzielnie. Polega to tylko na dodawaniu i odejmowaniu liczb. :) Pokaż, do czego dochodzisz.

Brakuje mi jednej danej. Nie da się jednoznacznie określić liczb \(a,b\) średnich gospodarstw bardzo dobrze zagospodarowanych. Jedynie wiadomo, że \(a+b=150\).
Vacosq
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 23
Rejestracja: 24 paź 2018, 15:51
Podziękowania: 14 razy

Re: Statystyka opisowa - zadanie.

Post autor: Vacosq »

Czy, aby na pewno te dwie cechy zaliczają się do skali porządkowej? Lub coś mi umknęło na wykładzie. Ja bym to zaliczył do skali interwałowej z racji tego iż wydaje mi się, że ilość gospodarstw podaną w liczbach wskazuje na cechę mierzalną skokową, ale pewien nie jestem.

Z podanych danych wyszło mi to w ten sposób:

Zagospodarowane bardzo dobrze - 180
-||- dobrze - 100
-||- słabo - 120

Gospodarstwa małe - 200
-||- średnie - 40
-||- Duże - 160.

Skoro średnich i małych jest 240, pozostałych czyli dużych zostaje 160.

200 małych gospodarstw - 30 zagospodarowanych bardzo dobrze i 110 słabo.
40 średnich gospodarstw - 30 dobrze zagospodarowanych i 10 słabo.
Jeśli zostaje 160 dużych gospodarstw to dodając powyższe dane do siebie wychodzi mi 10 gospodarstw zagospodarowanych dobrze i 150 zagospodarowanych bardzo dobrze.

Wydaje mi się, że nie da się określić bardzo dobrze zagospodarowanych średnich gospodarstw bo ich po prostu nie ma.

Jak to wpisać do tabeli dwudzielczej i czy moje wnioski na temat skali pomiaru są prawidłowe czy błędne? Proszę o dalszą pomoc.
ODPOWIEDZ