Hipoteza zerowa i alternatywna

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
mati2819
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 3
Rejestracja: 23 maja 2020, 14:34
Płeć:

Hipoteza zerowa i alternatywna

Post autor: mati2819 »

Witam,
Mam do wykonania zadanie ze statystyki stosowanej. Mam pewne dane oraz takie pytanie: "Czy poparcie dla kandydata X różni się istotnie pomiędzy mężczyznami a kobietami?". Jaka więc w związku z tym będzie hipoteza zerowa H0 a jaka hipoteza alternatywna Ha? Biorę pod uwagę 2 rozwiązania: hipoteza zerowa: poparcie nie różni się istotnie; a hipoteza alternatywna: poparcie różni się istotnie bądź odwrotnie. Proszę o pomoc i wskazanie prawidłowej wersji.
grdv10
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1039
Rejestracja: 04 sty 2020, 12:47
Podziękowania: 9 razy
Otrzymane podziękowania: 388 razy
Płeć:

Re: Hipoteza zerowa i alternatywna

Post autor: grdv10 »

Chodzi o test istotności dla dwóch frakcji (odsetków poparcia w obu grupach). W takich testach zawsze hipotezą zerową jest równość frakcji, a alternatywną - no właśnie. Można wziąć zaprzeczenie, że frakcje nie są równe, a można też pójść za danymi z próby. Jeśli np. większa frakcja kobiet popiera X, to przyjmiemy hipotezę alternatywną w tej samej postaci. Obszary krytyczne różnią się w zależności od postaci hipotezy alternatywnej.
mati2819
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 3
Rejestracja: 23 maja 2020, 14:34
Płeć:

Re: Hipoteza zerowa i alternatywna

Post autor: mati2819 »

Czyli więc można założyć, że hipoteza zerowa mówi, że "różni się istotnie", natomiast hipoteza alternatywna "nie różni się istotnie" według polecenia? Jest to mi potrzebne do dalszej końcowej interpretacji, gdyż wyliczenia odpowiednie mam gotowe i wiem że hipoteza zerowa zostaje odrzucona na rzecz alternatywnej.
grdv10
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1039
Rejestracja: 04 sty 2020, 12:47
Podziękowania: 9 razy
Otrzymane podziękowania: 388 razy
Płeć:

Re: Hipoteza zerowa i alternatywna

Post autor: grdv10 »

Na odwrót. A najlepiej pokazać tu te obliczenia. Tylko nie skany.
ODPOWIEDZ