Mikroekonomia elastyczność zadanie (utknąłem w koncówce))

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Milosz9022
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 29 paź 2016, 11:31
Płeć:

Mikroekonomia elastyczność zadanie (utknąłem w koncówce))

Post autor: Milosz9022 »

Załóżmy, że w danym okresie popyt konsumentów na przejazdy metrem jest uzależniony od ceny biletów za przejazdy metrem, dochodów konsumentów oraz ceny
biletów za przejazdy autobusami miejskimi.
Przyjmijmy także, że nominalne dochody konsumentów wynoszą 1000 zł miesięcznie, cena jednego przejazdu metrem równa jest 2 zł (bez względu na długość trasy lub czas przejazdu), cena jednego przejazdu autobusem miejskim jest równa 1 zł, a popyt na przejazdy metrem wynosi 100 przejazdów.
Cenowa elastyczność popytu na przejazdy metrem wynosi – 0,5, dochodowa elastyczność popytu na te przejazdy wynosi 1, a elastyczność mieszana (względem cen przejazdów autobusami miejskimi) wynosi 0,6. O jaką wielkość zmieni się popyt na przejazdy metrem, jeśli:

a) Dochody nominalne konsumentów spadną o 200 zł, cena jednego przejazdu metrem spadnie o 0,4 zł, a cena jednego przejazdu autobusem miejskim wzrośnie o 0,2 zł.

Witam serdecznie. Utknąłem w powyższym zadaniu. Obliczyłem zmianę popytu po obniżce wypłaty (ze wzoru na Eid) wyszło -20 oraz zmianę popytu po obniżce cen biletów(ze wzoru na Epd) wyszedł wzrost o 10.
I tutaj mam problem. Czy w ogóle należy teraz liczyć zmianę popytu na bilety autobusowe skoro nie ma podanego na nie popytu? Czy może wystarczy tylko -20+10=10 i tyle będzie wynosiła zmiana popytu na bilety metra? Proszę o rady :)
ODPOWIEDZ