optymalizacja

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
tonsil87
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 13
Rejestracja: 19 maja 2010, 20:43

optymalizacja

Post autor: tonsil87 »

witam,
mam problem z ciekawym zadaniem.Musi ono być rozwiązane jedna z metod optymalizacyjnych (np. różniczkowanie), mianowicie:
Znaleźć wymiary kwadratu , wpisanego pomiędzy wykres okręgu o promieniu 5 i oś Ox, którego pole powierzchni bedzie największe. Okrąg ma środek w punkcie (0,0).
Czy potrafi ktoś to rozwiazać ?
ps
rozwiązanie x^2+(x^2)/2=5^2 " nie jest optymalnym rozwiązaniem tego zadania"
Awatar użytkownika
anka
Expert
Expert
Posty: 6587
Rejestracja: 29 sty 2009, 23:25
Podziękowania: 30 razy
Otrzymane podziękowania: 1117 razy
Płeć:

Post autor: anka »

Znasz odpowiedź do zadania, to ją podaj. Łatwiej będzie sprawdzić czy w rozwiązaniu zadania nie ma błędu.
tonsil87
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 13
Rejestracja: 19 maja 2010, 20:43

Post autor: tonsil87 »

wiem,
ale mialem nadzieje ze ktos wpadl na pomysl jak to zrobic bo ja niestety nie mam pojecia jak to rozwiazac
Awatar użytkownika
anka
Expert
Expert
Posty: 6587
Rejestracja: 29 sty 2009, 23:25
Podziękowania: 30 razy
Otrzymane podziękowania: 1117 razy
Płeć:

Post autor: anka »

A znasz prawidłową odpowiedź?
Znasz odpowiedź do zadania, to ją podaj. Łatwiej będzie sprawdzić czy w rozwiązaniu zadania nie ma błędu.
tonsil87
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 13
Rejestracja: 19 maja 2010, 20:43

Post autor: tonsil87 »

niestety nie. Po rozmowie z wykladowca doszedlem do tego ze można to zrobić przez pochodną, to wszystko...to zadanie które ktoś rozwiązal w poprzednim temacie dla prostokąta jest ok, ale to ma być kwadrat.
Crazy Driver
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1070
Rejestracja: 07 maja 2010, 12:48
Podziękowania: 2 razy
Otrzymane podziękowania: 357 razy

Post autor: Crazy Driver »

Moim zdaniem to musi być po prostu kwadrat wpisany w półokrąg. Taki kwadrat będzie miał najdłuższą możliwą przekątną. Obydwie przekątne będą zawierać się między półokręgiem a jego średnicą. Wydaje mi się, że nie ma drugiej takiej sytuacji umieszczenia kwadratu w półokręgu.

Zatem kwadrat ma bok a. r=5.
Kwadrat jest tak jak półokrąg symetrycznie rozmieszczony po obu stronach osi Y. Można więc zapisać następujące twierdzenie Pitagorasa:

\(( \frac{a}{2})^2+a^2=5^2\)

Wyliczyć z niego a i mamy, co trzeba.
Korki z matmy, rozwiązywanie zadań
info na priv
Awatar użytkownika
anka
Expert
Expert
Posty: 6587
Rejestracja: 29 sty 2009, 23:25
Podziękowania: 30 razy
Otrzymane podziękowania: 1117 razy
Płeć:

Post autor: anka »

Crazy Driver czytałeś posty z linka, który podałam?
Znasz odpowiedź do zadania, to ją podaj. Łatwiej będzie sprawdzić czy w rozwiązaniu zadania nie ma błędu.
Crazy Driver
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1070
Rejestracja: 07 maja 2010, 12:48
Podziękowania: 2 razy
Otrzymane podziękowania: 357 razy

Post autor: Crazy Driver »

Nie.
Korki z matmy, rozwiązywanie zadań
info na priv
Awatar użytkownika
anka
Expert
Expert
Posty: 6587
Rejestracja: 29 sty 2009, 23:25
Podziękowania: 30 razy
Otrzymane podziękowania: 1117 razy
Płeć:

Post autor: anka »

To może poczytaj :D
Znasz odpowiedź do zadania, to ją podaj. Łatwiej będzie sprawdzić czy w rozwiązaniu zadania nie ma błędu.
Crazy Driver
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1070
Rejestracja: 07 maja 2010, 12:48
Podziękowania: 2 razy
Otrzymane podziękowania: 357 razy

Post autor: Crazy Driver »

Przeczytałem. Ale co dalej? Przecież tu nie ma nad czym dywagować. Jeśli jesteśmy w stanie wpisać figurę A w B, to nie znajdziemy figury podobnej do A, która umieszczona w figurze B będzie miała większe pole. Bo ta figura wpisana, styczna do opisanej na niej zajmuje już maksymalny obszar w figurze B, jaki może zająć. Optymalizacja, optymalizacją, a zdrowy rozsądek zdrowym rozsądkiem. W jaki sposób można tu dowieść pochodnymi, że to o ten kwadrat chodzi? Musimy mieć jakieś punkty zaczepienia. Nie utworzysz przecież równań z niczego.
Korki z matmy, rozwiązywanie zadań
info na priv
Awatar użytkownika
anka
Expert
Expert
Posty: 6587
Rejestracja: 29 sty 2009, 23:25
Podziękowania: 30 razy
Otrzymane podziękowania: 1117 razy
Płeć:

Post autor: anka »

No i właśnie o to chodzi. Nie mam pojęcia dlaczego ktoś się uparł na rozwiązywanie tego zadania za pomocą pochodnych.
Znasz odpowiedź do zadania, to ją podaj. Łatwiej będzie sprawdzić czy w rozwiązaniu zadania nie ma błędu.
tonsil87
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 13
Rejestracja: 19 maja 2010, 20:43

Post autor: tonsil87 »

No widzisz, a moj pan doktor nie chce ze mna wogole rozmawiac bo twierdzi ze jest to trywialne i jesli tego nie potrafie to nie mamy o czym rozmawiac.zaznacze tylko ze studiuje elektrotechnike nie matematyke i jest to 4 rok a nie 2
Awatar użytkownika
anka
Expert
Expert
Posty: 6587
Rejestracja: 29 sty 2009, 23:25
Podziękowania: 30 razy
Otrzymane podziękowania: 1117 razy
Płeć:

Post autor: anka »

A pokazałeś mu któreś z rozwiązań z poprzedniego topiku?
Znasz odpowiedź do zadania, to ją podaj. Łatwiej będzie sprawdzić czy w rozwiązaniu zadania nie ma błędu.
tonsil87
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 13
Rejestracja: 19 maja 2010, 20:43

Post autor: tonsil87 »

tak, to najprostsze z Pitagorasa.powiedzial ,że nie jest to rozwiazanie optymalne i trzeba zastosowac jakies metody optymalizacyjne.kiedy zapytalem sie o rozniczkowanie dal do zrozumienia ,ze to dobry kierunek myslenia. ale gdy powiedzialem mu ze nie umiem tego zrobioc dla kwadratu przez rozniczkowanie ale moge to zrobic dla prostokata wtedy powiedzial ze nie mamy o czym mowic skoro nie znam tak trywialnych rozwiazan. a ja w zyciu nie mialem optymalizacji na studiach. przedmiot z ktorego jest to zadanie nazywa sie dzialy wybraner matematyki...porazka
Awatar użytkownika
anka
Expert
Expert
Posty: 6587
Rejestracja: 29 sty 2009, 23:25
Podziękowania: 30 razy
Otrzymane podziękowania: 1117 razy
Płeć:

Post autor: anka »

A niby jaki kwadrat będzie miał większe pole?

\(x^2+y^2=25 \Rightarrow y= \sqrt{25-x^2}\)

\((-x,0)\),\((x;0)\),\((x;\sqrt{25-x^2})\),\((-x;\sqrt{25-x^2})\) - współrzędne wierzchołków kwadratu
\(2x,\sqrt{25-x^2}\) - boki kwadratu

\(2x=\sqrt{25-x^2}\)
\(x= \sqrt{5}\)
\(2x=2 \sqrt{5}\)
\(y= \sqrt{25-x^2}= \sqrt{25-5} = \sqrt{20} =2 \sqrt{5}\)
czyli bok kwadratu jest równy \(2 \sqrt{5}\)


Gdybym chciała na siłę policzyć pochodną, to mam:
\(P(x)=2x\sqrt{25-x^2}\)
\(P'(x)=(2x\sqrt{25-x^2})'= \frac{2(25-2x^2)}{\sqrt{25-x^2}}\)

\(P'(x)=0\)
\(\frac{2(25-2x^2)}{\sqrt{25-x^2}}=0\)
\(2(25-2x^2)=0\)
\(x= \frac{5 \sqrt{2} }{2}\)
\(2x= 5 \sqrt{2}\)
\(y= \sqrt{25-x^2}= \sqrt{25-(\frac{5 \sqrt{2} }{2})^2}= \frac{5 \sqrt{2} }{2}\)
Wychodzi prostokąt, a nie kwadrat.


Sprawdź PW
Znasz odpowiedź do zadania, to ją podaj. Łatwiej będzie sprawdzić czy w rozwiązaniu zadania nie ma błędu.
ODPOWIEDZ