Historia myśli ekonomicznej

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
ewa89
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 08 paź 2019, 00:47

Historia myśli ekonomicznej

Post autor: ewa89 »

Hej, potrzebuję pomocy w dyskusji pytania: "Jakie elementy antycznej i średniowiecznej myśli ekonomicznej możemy odnaleźć we współczesnej polityce gospodarczej?" Czy ktoś może się wypowiedzieć na ten temat?
grdv10
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1039
Rejestracja: 04 sty 2020, 12:47
Podziękowania: 9 razy
Otrzymane podziękowania: 388 razy
Płeć:

Re: Historia myśli ekonomicznej

Post autor: grdv10 »

A co Cię wzięło na pytanie o to matematyków? My nie zajmujemy się laniem wody, tylko obliczaniem. To zostawiamy, tym, którzy zapiszą na tablicy jedno słowo i nawijają o nim przez półtorej godziny, a student wychodzi z wykładu tak mądry jak na niego wszedł, albo i mniej. :)

Jedyne co mi przychodzi na myśl, to może autarkia, czyli samowystarczalność. Nie wiem jak było wtedy z eksportem/importem.

Inna rzecz - produkowanie pustych pieniędzy. Teraz często wypuszcza się na rynek duże ilości pieniądza np. aby skompensować niepokoje społeczne czy pomajstrować coś przy budżecie. Kiedyś każdy władca bił swój pieniądz i równocześnie go fałszował. Stąd może powiedzenie Kopernika (on raczej podchodzi już pod Renesans), że gorszy pieniądz wypiera lepszy pieniądz.
Karpaciak
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 12
Rejestracja: 02 maja 2022, 10:30

Re: Historia myśli ekonomicznej

Post autor: Karpaciak »

Jeśli interesuje Cię literatura obozowa, to polecam to, co napisały osoby, które przeżyły wojnę i piekło obozów oraz książki powstałe w oparciu o ich wspomnienia.np.Byłem numerem..Historie z Auschwitz Kazimierza Piechowskiego,Kto ratuje jedno życie..O miłości i ucieczce z obozu zagłady Jerzego Bieleckiego, Wszystko za życie Gerdy Weissmann Klein, Zapowiada się piękny dzień i Niewinni w Norymberdze Seweryny Szmaglewskiej, Ucieczka z Auschwitz Andreja Pogożewa, Pięć lat kacetu Stanislawa Grzesiuka,Znalazłem się w sercu piekła Gideona Greifa,Znalazłem s8ę w sercu piekła Załmena Gradowskiego,Płakaliśmy bez łez..Relacje byłych więźniów żydowskiego Sonderkomando w Auschwitz, I boję się snów Wandy Półtawskiej, Wspomnienia wojenne Karoliny Lanckorońskiej,Przeżyłam Oświęcim Krystyny Żywulskiej, Anus Mundi Wiesława Kielara, Nadzieja umiera ostatnia i To nie deszcz to ludzie Haliny Birnebaum.Polecam też pozycje o obozie dla dzieci w Łodzi.npMały Oświęcim. Jolanty Sowińskiej Gogacz i Błażeja Torańskiego czy Chcę żyć Tadeusza Raźniewskiego.
W pwn pojawiło się wiele wartościowych pozycji https://ksiegarnia.pwn.pl/ksiazki
ODPOWIEDZ