Wykres funkcji

Granice, pochodne, całki, szeregi
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
bbjd
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 20 cze 2021, 16:28
Podziękowania: 2 razy
Płeć:

Wykres funkcji

Post autor: bbjd »

Narysować wykres funkcji f spełniającej równocześnie warunki:
\( \int_{0}^{2}|f(x)|dx=6 \) i \(| \int_{0}^{2}f(x)dx|=2 \)
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Wykres funkcji

Post autor: korki_fizyka »

Jakie rodzaju ma być funkcja f(x) ? Zresztą jeżeli to ma być "i" to dla mnie jest sprzeczność. Niech się wypowiedzą rasowi matematycy, bo mi się już mózg lasuje przy 39C :roll: albo sprawdź granice całkowania czy masz dobre.
Ostatnio zmieniony 20 cze 2021, 17:15 przez korki_fizyka, łącznie zmieniany 1 raz.
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
grdv10
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1039
Rejestracja: 04 sty 2020, 12:47
Podziękowania: 9 razy
Otrzymane podziękowania: 388 razy
Płeć:

Re: Wykres funkcji

Post autor: grdv10 »

\[
f(x)=\begin{cases}
2&\text{dla }0\leqslant x\leqslant 1,\\ -4&\text{dla }1<x\leqslant 2.
\end{cases}
\]

Powyższa funkcja jest całkowalna, bo jest monotoniczna. Jeśli chcesz funkcji ciągłej, narysuj odpowiedni trójkąt.

korki_fizyka: To ćwiczenie jest demonstracją na nietrywialną realizację nierówności\[\left|\int_a^b f(x)dx\right|\leqslant \int_a^b\bigl|f(x)\bigr|dx.\]Nie ma tu żadnej sprzeczności. Spróbuj narysować trójkąt, o którym mówię. Więc chodzi o funkcję typu \(f(x)=a|x-1|+b.\) Parametry \(a,b\) zawsze można odpowiednio dobrać.
Icanseepeace
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 437
Rejestracja: 03 kwie 2021, 21:36
Podziękowania: 6 razy
Otrzymane podziękowania: 253 razy
Płeć:

Re: Wykres funkcji

Post autor: Icanseepeace »

Jako przykład funkcji ciągłej można wziąć funkcje liniową:
\( f(x) = (3 + 2\sqrt{2})x - 2(\sqrt{2} + 1) \)
grdv10
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1039
Rejestracja: 04 sty 2020, 12:47
Podziękowania: 9 razy
Otrzymane podziękowania: 388 razy
Płeć:

Re: Wykres funkcji

Post autor: grdv10 »

Icanseepeace: Pasuje. :) https://www.desmos.com/calculator/wftvv8ufdt

Moja propozycja: https://www.desmos.com/calculator/tcfscbtqxm

No to czas na \(C^{\infty}\). :) Funkcję wygładza się splatając z mollifierem. :) Zresztą sam mollifier odpowiednio przeskalowany wystarczy.
bbjd
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 20 cze 2021, 16:28
Podziękowania: 2 razy
Płeć:

Re: Wykres funkcji

Post autor: bbjd »

A czy mógłbym się dowiedzieć z jakich zależności skorzystaliście, dzięki którym otrzymaliście te funkcje? Nie do końca rozumiem i nie wiem czy w przypadku innego podobnego przykładu byłbym w stanie narysować.
grdv10
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1039
Rejestracja: 04 sty 2020, 12:47
Podziękowania: 9 razy
Otrzymane podziękowania: 388 razy
Płeć:

Re: Wykres funkcji

Post autor: grdv10 »

Zwyczajne intuicje związane z polem figury. Zobacz na mój pierwszy przykład - pola dwóch prostokątów. Widać, że część wykresu pod osią \(x\) musi przeważać nad częścią nad osią \(x\). Nic więcej tylko narysować odpowiedni trójkąt. Dobór parametrów to już sprawa drugorzędna, żeby było ładniej. Można też wziąć funkcję łamaną i wtedy nie ma aż tak koronkowej roboty z wymyśleniem wzoru.

Wszystkie podane przez nas przykłady można zweryfikować licząc pola odpowiednich trójkątów.
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Wykres funkcji

Post autor: korki_fizyka »

szw1710 pisze: 20 cze 2021, 17:13 \[
f(x)=\begin{cases}
2&\text{dla }0\leqslant x\leqslant 1,\\ -4&\text{dla }1<x\leqslant 2.
\end{cases}
\]

Powyższa funkcja jest całkowalna, bo jest monotoniczna. Jeśli chcesz funkcji ciągłej, narysuj odpowiedni trójkąt.

korki_fizyka: To ćwiczenie jest demonstracją na nietrywialną realizację nierówności\[\left|\int_a^b f(x)dx\right|\leqslant \int_a^b\bigl|f(x)\bigr|dx.\]Nie ma tu żadnej sprzeczności. Spróbuj narysować trójkąt, o którym mówię. Więc chodzi o funkcję typu \(f(x)=a|x-1|+b.\) Parametry \(a,b\) zawsze można odpowiednio dobrać.
Podstawiałem funkcję liniową i dostałem 0=4, dopiero teraz (temp. 28 C) zauważyłem, że tam występują wartości bezwzględne ;)
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
grdv10
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1039
Rejestracja: 04 sty 2020, 12:47
Podziękowania: 9 razy
Otrzymane podziękowania: 388 razy
Płeć:

Re: Wykres funkcji

Post autor: grdv10 »

Hehe… ja mam w mieszkaniu klimę. 😀
ODPOWIEDZ