Rząd funkcji interpolującej

Granice, pochodne, całki, szeregi
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
studentAir
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 21
Rejestracja: 24 lis 2019, 09:32
Podziękowania: 5 razy
Płeć:

Rząd funkcji interpolującej

Post autor: studentAir »

Co to znaczy rząd funkcji interpolującej?
Z góry dziękuje za jakąkolwiek podpowiedz
grdv10
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1039
Rejestracja: 04 sty 2020, 12:47
Podziękowania: 9 razy
Otrzymane podziękowania: 388 razy
Płeć:

Re: Rząd funkcji interpolującej

Post autor: grdv10 »

Interpolować można funkcjami z wielu klas. Najpopularniejsze są wielomiany i funkcje sklejane. Są też tzw. wielomiany trygonometryczne czy ogólnie tzw. przestrzenie Haara generowane przez układy Czebyszewa. Ale studentom w zasadzie przedstawia się interpolację wielomianową. Rząd wielomianu to jego maksymalny stopień. Tak więc wielomian rzędu \(3\) ma postać \(w(x)=ax^3+bx^2+cx+d\). Chodzi o to, że np. współczynnik \(a\) może się zerować. Dlatego w szczególności każdy trójmian kwadratowy jest wielomianem rzędu \(3,4,5,\dots\). Natomiast jeśli (w moim przykładzie) mamy \(a\ne 0\), to wielomian \(w(x)\) jest stopnia \(3\).

No i teraz zainterpolujmy punkty \((1,1),\ (2,2),\ (3,3)\) wielomianem rzędu \(2\). Jest nim \(w(x)=x\), czyli wielomian stopnia \(1\). Zainterpolujmy teraz punkty \((1,1),\ (2,4),\ (3,9)\) wielomianem rzędu \(2\). Jest nim \(w(x)=x^2\).

Tak więc wielomian rzędu \(n\) to wielomian stopnia co najwyżej \(n\).

Podobnie rozumie się rząd funkcji sklejanej (splina). Funkcje sklejane są złożone z kawałków wielomianów. Najpopularniejsze są splinu kubiczne, czyli złożone z kawałków wielomianów rzędu \(3\). Spliny kubiczbe to spliny rzędu \(3\).

Ogólnie skończenie wymiarową przestrzeń funkcji interpolujących nazywamy przestrzenią Haara, a jej bazę układem Czebyszewa. Rząd funkcji interpolującej jest wtedy związany z wymiarem tej przestrzeni. Żeby być zgodnym z wielomianami, trzeba by wziąć rząd funkcji interpolującej jako wymiar przestrzeni Haara pomniejszony o jeden (wielomiany rzędu 3 stanowią przestrzeń 4-wymiarową). Tu kwestię czy rzędem nazwiemy wymiar czy wymiar pomniejszony o jeden, należy skonsultować z podręcznikami analizy numerycznej, np. Ralstona czy Kincaida albo Gautschiego...

Rzędem funkcji interpolującej można też nazwać liczbę punktów, które interpolujemy, pomniejszoną o jeden. Np. dla dwóch róznych punktów istnieje prosta przez nie przechodząca. Prosta to wykres funkcji liniowej, więc wielomianu stopnia 1. To się zgadza z wielomianami. :)
studentAir
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 21
Rejestracja: 24 lis 2019, 09:32
Podziękowania: 5 razy
Płeć:

Re: Rząd funkcji interpolującej

Post autor: studentAir »

Wow, Dziękuje bardzo :D
Awatar użytkownika
panb
Expert
Expert
Posty: 5122
Rejestracja: 26 kwie 2010, 22:54
Lokalizacja: Nowiny Wielkie
Podziękowania: 19 razy
Otrzymane podziękowania: 2053 razy
Płeć:

Re: Rząd funkcji interpolującej

Post autor: panb »

Tu jest taki przycisk dziękujący - kciuk w górę, przy poście, za który chce się podziękować.
ODPOWIEDZ