Oblicz granicę

Granice, pochodne, całki, szeregi
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
agix97
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 29
Rejestracja: 05 sie 2019, 22:07
Podziękowania: 17 razy
Płeć:

Oblicz granicę

Post autor: agix97 »

Cześć, mam wątpliwość co do poprawności rozwiązania zadania i prosiłabym o sprawdzenie. Przykład:

\( \Lim_{x\to \infty } (n \cdot ( \frac{1}{n^2+1}+ \frac{1}{n^2+2}+\frac{1}{n^2+3}+...+\frac{1}{n^2+n})) \)

Chciałam skorzystać tutaj w tym momencie zadania z twierdzenia o trzech ciągach, ale nie jestem do końca pewna, czy dobrze to robię:

\( n \cdot ( \frac{1}{n^2+n}+ \frac{1}{n^2+n}+\frac{1}{n^2+n}+...+\frac{1}{n^2+n})
\le n \cdot ( \frac{1}{n^2+1}+ \frac{1}{n^2+2}+\frac{1}{n^2+3}+...+\frac{1}{n^2+n}) \le
n \cdot ( \frac{1}{n^2}+ \frac{1}{n^2}+\frac{1}{n^2}+...+\frac{1}{n^2}) \)


Nie jestem pewna zwłaszcza co do ciągu ograniczającego z góry. Czy powinno być w mianowniku \(n^2\) czy może \(n^2+1\) i czy mogłabym prosić o wytłumaczenie czemu tak, a nie inaczej? Wynik to 1. Na ten moment tak mi wychodzi, ale nie jestem przekonana co do mianowników.

Dziękuję z góry, pozdrawiam!
Awatar użytkownika
eresh
Guru
Guru
Posty: 16825
Rejestracja: 04 cze 2012, 13:41
Podziękowania: 6 razy
Otrzymane podziękowania: 10381 razy
Płeć:

Re: Oblicz granicę

Post autor: eresh »

agix97 pisze: 21 mar 2020, 16:48 Cześć, mam wątpliwość co do poprawności rozwiązania zadania i prosiłabym o sprawdzenie. Przykład:

\( \Lim_{x\to \infty } (n \cdot ( \frac{1}{n^2+1}+ \frac{1}{n^2+2}+\frac{1}{n^2+3}+...+\frac{1}{n^2+n})) \)

Chciałam skorzystać tutaj w tym momencie zadania z twierdzenia o trzech ciągach, ale nie jestem do końca pewna, czy dobrze to robię:

\( n \cdot ( \frac{1}{n^2+n}+ \frac{1}{n^2+n}+\frac{1}{n^2+n}+...+\frac{1}{n^2+n})
\le n \cdot ( \frac{1}{n^2+1}+ \frac{1}{n^2+2}+\frac{1}{n^2+3}+...+\frac{1}{n^2+n}) \le
n \cdot ( \frac{1}{n^2}+ \frac{1}{n^2}+\frac{1}{n^2}+...+\frac{1}{n^2}) \)


Nie jestem pewna zwłaszcza co do ciągu ograniczającego z góry. Czy powinno być w mianowniku \(n^2\) czy może \(n^2+1\) i czy mogłabym prosić o wytłumaczenie czemu tak, a nie inaczej? Wynik to 1. Na ten moment tak mi wychodzi, ale nie jestem przekonana co do mianowników.

Dziękuję z góry, pozdrawiam!
jest dobrze, przecież \(\frac{1}{n^2+k}<\frac{1}{n^2}\) dla każdego \(k\in\mathbb{N} \)
Podziękuj osobie, która rozwiązała Ci zadanie klikając na ikonkę 👍
agix97
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 29
Rejestracja: 05 sie 2019, 22:07
Podziękowania: 17 razy
Płeć:

Re: Oblicz granicę

Post autor: agix97 »

Okej, po prostu nie do końca rozumiem, czemu jest w ciągu ograniczającym od góry w mianowniku \(n^2\), a nie \(n^2+1\)? :(

Robiąc inne przykłady bez ułamków np. \( \sqrt[n]{2^n+4^n+8^n} \) zastosuję twierdzenie tak:
\( \sqrt[n]{8^n} \le \sqrt[n]{2^n+4^n+8^n} \le \sqrt[n]{8^n+8^n+8^n} \), i wybieram tą największą liczbę dokładnie tą samą.

a w przytoczonym przeze mnie wcześniej przykładzie pierwszy wyraz ciągu to \( \frac{1}{n^2+1} \), a ostatni \( \frac{1}{n^2+n}\) . Dlatego nie rozumiem, czemu do ciągu ograniczającego od dołu wrzucam w mianownik \(n^2+n\), czyli ten największy identycznie jak w przykładzie, a w ograniczającym od góry daję \(n^2\), a nie najmniejszy z tego ciągu czyli \(n^2+1\). Tam jest znak \( \le \), a nie tylko mniejsze niż. Nie wiem czy dobrze tłumaczę, o co w ogóle mi chodzi...
Awatar użytkownika
eresh
Guru
Guru
Posty: 16825
Rejestracja: 04 cze 2012, 13:41
Podziękowania: 6 razy
Otrzymane podziękowania: 10381 razy
Płeć:

Re: Oblicz granicę

Post autor: eresh »

agix97 pisze: 21 mar 2020, 17:10 Okej, po prostu nie do końca rozumiem, czemu jest w ciągu ograniczającym od góry w mianowniku \(n^2\), a nie \(n^2+1\)? :(
może być i \(n^2+1\) w mianowniku, na to samo wyjdzie
Podziękuj osobie, która rozwiązała Ci zadanie klikając na ikonkę 👍
agix97
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 29
Rejestracja: 05 sie 2019, 22:07
Podziękowania: 17 razy
Płeć:

Re: Oblicz granicę

Post autor: agix97 »

Sprawdzałam już wcześniej i tak, faktycznie wychodzi tak samo, pytanie, czy to jest też poprawnie matematycznie?
Awatar użytkownika
eresh
Guru
Guru
Posty: 16825
Rejestracja: 04 cze 2012, 13:41
Podziękowania: 6 razy
Otrzymane podziękowania: 10381 razy
Płeć:

Re: Oblicz granicę

Post autor: eresh »

agix97 pisze: 21 mar 2020, 17:14 Sprawdzałam już wcześniej i tak, faktycznie wychodzi tak samo, pytanie, czy to jest też poprawne?
tak
Podziękuj osobie, która rozwiązała Ci zadanie klikając na ikonkę 👍
ODPOWIEDZ