Granica

Granice, pochodne, całki, szeregi
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
hafu
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 4
Rejestracja: 07 lis 2018, 20:51
Podziękowania: 1 raz

Granica

Post autor: hafu »

Cześć wszystkim.

Mam do obliczenia następującą granicę: \(\frac{(-8)^n}{2^n +1}\).

Próbuję ją szacować z twierdzenia o trzech ciągach. A więc z prawej w liczniku przyjmuję, że wykładnik jest parzysty, więc \(8^n\). Szacując z lewej strony chcę mieć najmniejszy licznik, więc zostaje \((-8)^n\). Mianownik pozostaje bez zmian, więc granica z prawej strony to ∞, ale z lewej strony już -∞. Granice wychodzą różne. Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić, co robię nie tak?

Dziękuję.
Awatar użytkownika
eresh
Guru
Guru
Posty: 16825
Rejestracja: 04 cze 2012, 13:41
Podziękowania: 6 razy
Otrzymane podziękowania: 10381 razy
Płeć:

Re: Granica

Post autor: eresh »

hafu pisze:Cześć wszystkim.

Mam do obliczenia następującą granicę: \(\frac{(-8)^n}{2^n +1}\).

Próbuję ją szacować z twierdzenia o trzech ciągach. A więc z prawej w liczniku przyjmuję, że wykładnik jest parzysty, więc \(8^n\). Szacując z lewej strony chcę mieć najmniejszy licznik, więc zostaje \((-8)^n\). Mianownik pozostaje bez zmian, więc granica z prawej strony to ∞, ale z lewej strony już -∞. Granice wychodzą różne. Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić, co robię nie tak?

Dziękuję.
wszystko robisz dobrze, ta granica nie istnieje
Podziękuj osobie, która rozwiązała Ci zadanie klikając na ikonkę 👍
hafu
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 4
Rejestracja: 07 lis 2018, 20:51
Podziękowania: 1 raz

Post autor: hafu »

Aha, dziękuję. Zrobiłem trochę tych przykładów, ale taki z nieistniejącą granicą jeszcze mi się nie trafił, dlatego z góry przyjąłem, że coś jest nie tak. Jeszcze raz dzięki.
ODPOWIEDZ