Podstawienie Eulera - gdzie popełniłem błąd?

Granice, pochodne, całki, szeregi
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
slaby
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 16 lut 2017, 15:15

Podstawienie Eulera - gdzie popełniłem błąd?

Post autor: slaby »

Cześć wszystkim,
mam do was pytanie które nurtuje mnie już od jakiegoś czasu. Otóż mam do rozwiązania całkę nieoznaczoną postaci \(\int_{}^{} \frac{1}{ \sqrt{3+2x-x^2}}\). Obliczam deltę, zapisuję wyrażenie pod pierwiastkiem w postaci iloczynowej, stosuję podstawienie Eulera: \(\sqrt{ax^2+bx+c}= \sqrt{a(x-x1)(x-x2)}=t(x-x1)\) ponieważ wyróżnik wyrażenia pod pierwiastkiem jest dodatni. Następnie wyznaczam x, dx, oraz t(x-x1) podstawiam wszystko do całki i... wynik zupełnie się nie zgadza :(. Zastanawiałem się nad tym, ale nie mogę znaleźć błędu, bardzo proszę o pomoc.
Tutaj jeszcze przykład mojego podejścia:
Obrazek
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Post autor: korki_fizyka »

Wyróżnik trójmianu jest dodatni ale współczynnik przy \(x^2\) jest ujemny więc należy sprowadzić całkę do funkcji arcsint.
Spoiler
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
slaby
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 16 lut 2017, 15:15

Re: Podstawienie Eulera - gdzie popełniłem błąd?

Post autor: slaby »

Dzięki za odpowiedź, ogarnąłem już drugi sposób, ale wciąż nie rozumiem dlaczego ten z pierwszego posta nie działa.
Robakks
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 149
Rejestracja: 30 wrz 2012, 20:36
Podziękowania: 2 razy
Otrzymane podziękowania: 13 razy
Płeć:

Re: Podstawienie Eulera - gdzie popełniłem błąd?

Post autor: Robakks »

Różniczkowałeś swój wynik ?
Powinien być dobry
ODPOWIEDZ