Metoda transportowa

Algebra liniowa, algebra, wektory, liczby zespolone
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
skrupulat
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 5
Rejestracja: 18 mar 2021, 10:55
Podziękowania: 1 raz
Płeć:

Metoda transportowa

Post autor: skrupulat »

Zad. 1
Trzy składnice surowców wtórnych dostarczają te surowce do czterech zakładów produkcyjnych. W składnicach
znajduje się kolejno 500, 700 i 1000 ton surowca, a zdolności przerobowe zakładów produkcyjnych wynoszą 400,
400, 700, 600. W tabeli 1 podano odległości pomiędzy składnicami a zakładami produkcyjnymi (w km).

Składnica III podpisała umowę długoterminową z wszystkimi zakładami, na mocy której muszą one odebrać od
niej przynajmniej 100 ton surowca. Z kolei zakłady 1 i 2 należące do jednej firmy żądają od każdej ze składnic
identycznych dostaw surowca (tyle samo do jednego i drugiego zakładu). Opracować plan transportu surowców
wtórnych ze składnic do zakładów przetwarzających surowce, tak aby łączne koszty transportu zależne tylko od
odległości były możliwie najniższe.

---------------Zakłady Produkcyjne
Składnice-----1------2-------3------4
------I--------130----250----330---170
------II-------290----190----400---260
-----III-------150----350----240---190

Zad. 2
Do wykonania dwóch zadań postanowiono wysłać dwa zespoły po dwóch robotników. W tabeli poniżej podano
czas (w minutach) wykonania danego zadania samodzielnie przez każdego z robotników A, B, C, D, (znak –
oznacza, że robotnik nie ma kwalifikacji do wykonywania danej pracy). Określić optymalny przydział robotników
do prac minimalizujący łączny czas wykonania zadań. Sformułować zadanie jako transportowe, a następnie
rozwiązać wykonując nie więcej niż jedną iterację algorytmu transportowego!

--------------Czas pracy (min)
Typ pracy---A---B---C---D
-----1--------30-36--30--24
-----2--------36-24--(-)--42

Pytania:
W zad. 1 mam problem z ograniczeniami, bez tych ograniczeń łatwo rozwiązać problem, ale jak te ograniczenia uwzględnić w obliczeniach?

W zad. 2 mam problem z robotnikiem, który nie ma kwalifikacji, jak to uwzględnić też w zadaniu? Oprócz tego, czy zdublowanie wierszy w tabeli do wyznaczenia par pracowników jest dobrym pomysłem (do skonstruowania modelów)?

Prosiłbym o pomoc, jeżeli ktoś rozwiąże to super, a jak wytłumaczy niejasności to jeszcze lepiej ^^
ODPOWIEDZ