fizyka, potencjał pola grawitacyjnego, moment pędu planety

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
ak95
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 31
Rejestracja: 10 lis 2014, 18:54
Podziękowania: 10 razy
Płeć:

fizyka, potencjał pola grawitacyjnego, moment pędu planety

Post autor: ak95 »

4. Planeta porusza się po elipsie wokół nieruchomego Słońca. Największa odległość planety od Słońca wynosi R1 a najmniejsza R2. Jaki jest potencjał pola grawitacyjnego Słońca w punktach R1 i R2? Ile wynosi moment pędu planety? Proszę wykonać rysunek. Masę planety, masę Słońca i stałą grawitacji należy przyjąć za dane. proszę o pomoc, już wrzucałam to zadanie, ale dalej mam z nim problem, wydaje mi się, że w poprzednim rozwiązaniu był błąd, ktoś potrafi to zrobić?
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6261
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Post autor: korki_fizyka »

Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
ak95
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 31
Rejestracja: 10 lis 2014, 18:54
Podziękowania: 10 razy
Płeć:

Post autor: ak95 »

wydaje mi się, że V1 (prędkość) jest tu źle wyliczona, dobrze mówię? i czy potencjał wystarczy wyliczyć tak:
V1= -GM/R1
V2= -GM/R2
????
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6261
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Post autor: korki_fizyka »

Prędkość v1 jest dobrze wyliczona ale do niczego niepotrzebna chyba, że do obliczenia momentu pędu. Wzory na potencjały też są dobre.
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
ODPOWIEDZ