Gdzie jest środek nieskończonej linii

Figury płaskie i przestrzenne, układ współrzędnych.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
hanospalk
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 31 sty 2023, 16:53

Gdzie jest środek nieskończonej linii

Post autor: hanospalk »

Nie wiem, czy to właściwy sub, ale nie mogę wymyślić, gdzie indziej można zapytać Gdzie jest środek nieskończonej linii. Oto moje myślenie, że środek 6-centymetrowej linii ma 3 cm z jednej strony i 3 cm z drugiej, ale nieskończona linia ma nieskończoność po jednej stronie i nieskończoność po drugiej, bez względu na to, gdzie jest środek, więc gdzie jest prawdziwy środek.
grdv10
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1039
Rejestracja: 04 sty 2020, 12:47
Podziękowania: 9 razy
Otrzymane podziękowania: 388 razy
Płeć:

Re: Gdzie jest środek nieskończonej linii

Post autor: grdv10 »

Najpierw należy precyzyjnie określić pojęcie środka, a dopiero potem można go szukać.

Środek okręgu to punkt równo oddalony od wszystkich jego punktów. Środkiem prostokąta można nazwać punkt przecięcia się jego przekątnych. Środkiem odcinka nazwiemy punkt równo oddalony od obu jego końców i leżący na tym odcinku. Itd. itp. Najpierw więc musisz ściśle zdefiniować środek linii prostej. Obawiam się, że trudno to będzie osiągnąć. Bardzo często myślenie intuicyjne prowadzi na manowce. Np. wszystkich liczb parzystych jest o połowę mniej niż wszystkich liczb liczb naturalnych (bo w pewnym sensie - też trzeba określić w jakim, tu myślę o mocach zbiorów - jest ich dokładnie tyle samo)
maria19
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 370
Rejestracja: 31 maja 2019, 19:32
Podziękowania: 346 razy
Otrzymane podziękowania: 95 razy

Re: Gdzie jest środek nieskończonej linii

Post autor: maria19 »

Każdy punkt linii jest jednocześnie jej środkiem.
grdv10
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1039
Rejestracja: 04 sty 2020, 12:47
Podziękowania: 9 razy
Otrzymane podziękowania: 388 razy
Płeć:

Re: Gdzie jest środek nieskończonej linii

Post autor: grdv10 »

maria19 pisze: 31 sty 2023, 20:21 Każdy punkt linii jest jednocześnie jej środkiem.
Proszę udowodnić swoją tezę. Przypomnę, że trzeba oprzeć się na jakiejś definicji. Chyba, że to właśnie przyjmuje Pani za definicję środka linii prostej.
ODPOWIEDZ