uzasadnij nierówność

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
franco11
Często tu bywam
Często tu bywam
Posty: 152
Rejestracja: 01 maja 2016, 07:18
Podziękowania: 80 razy
Otrzymane podziękowania: 1 raz
Płeć:

uzasadnij nierówność

Post autor: franco11 »

Wykaż że dla x>0 i y>0 prawdziwa jest nierówność: \(x^4+y^4+1>x^3y+xy^3\)
grdv10
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1039
Rejestracja: 04 sty 2020, 12:47
Podziękowania: 9 razy
Otrzymane podziękowania: 388 razy
Płeć:

Re: uzasadnij nierówność

Post autor: grdv10 »

Po przeniesieniu wszystkiego na lewą stronę mamy \(x^4-x^3y-xy^3+y^4+1=(x-y)^2(x^2+xy+y^2)+1>0,\) bo oba wyrażenia w nawiasach są nieujemne. Widać, że mamy mocniejszą tezę, że lewa strona jest \(\geqslant 1\) i to nie tylko dla \(x,y\) dodatnich, ale dla dowolnych \(x,y\).

Jak na to wpadłem? Wyrażenia zawierające \(x,y\) są razem czwartego stopnia i dla \(x=y\) mamy \(x^4+y^4=x^3y+xy^3.\) Po przeniesieniu na lewo i potraktowaniu jako wielomian zmiennej \(x\) z pierwiastkiem \(y\), można schematem Hornera lub przez zwykłe grupowanie wyrazów łatwo podzielić to przez \(x-y\). Stąd ten rozkład na czynniki.

Skąd masz takie zadanie? Bo na maturę rozszerzoną jest za trudne, choć rozwiązanie zajmuje jedną linijkę.
franco11
Często tu bywam
Często tu bywam
Posty: 152
Rejestracja: 01 maja 2016, 07:18
Podziękowania: 80 razy
Otrzymane podziękowania: 1 raz
Płeć:

Re: uzasadnij nierówność

Post autor: franco11 »

Matura próbna Nowa Era 2 dni temu
radagast
Guru
Guru
Posty: 17549
Rejestracja: 09 lis 2010, 07:38
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowania: 41 razy
Otrzymane podziękowania: 7435 razy
Płeć:

Re: uzasadnij nierówność

Post autor: radagast »

Nie jest za trudne. Ja to zrobiłam tak:
\(x^4+y^4+1>x^3y+xy^3 \iff \)
\(x^4-x^3y+y^4-xy^3 +1->0 \iff \)
\(x^3(x-y) +y^3(y-x)+1>0 \iff \)
\(x^3(x-y) -y^3(x-y)+1>0 \iff \)
\((x^3 -y^3)(x-y)+1>0\)
Zauważmy że liczby \(x-y\) oraz \(x^3-y^3\) mają jednakowy znak.
Zatem ich iloczyn jest nieujemny więc po dodaniu jedynki mamy liczbę dodatnią :)
grdv10
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1039
Rejestracja: 04 sty 2020, 12:47
Podziękowania: 9 razy
Otrzymane podziękowania: 388 razy
Płeć:

Re: uzasadnij nierówność

Post autor: grdv10 »

Też zastanawiałem się nad tą redakcją dowodu, Ale stwierdziłem, że wymaga to odwołania się do monotoniczności funkcji sześciennej. Wspomniany fakt nieujemności tego iloczynu leży już w sferze pewnej kultury matematycznej. Dlatego rozłożyłem dalej powołując się na własności trójmianu kwadratowego.

Widać też pewne niechlujstwo układających zadania. Mam tu na myśli to, że nierówność nie jest optymalna oraz że zachodzi dla dowolnych liczb, nie tylko dodatnich. Nadmiar założeń. W książce Szlenka jest taki dowcip: dlaczego sułtan turecki nosi zielone szelki? Po to, żeby mu nie opadły spodnie. To o nadmiarze zbędnych założeń.
ODPOWIEDZ