2 zadania mechanika płynów - 1. znajdź moc silnika 2.oblicz wymiary odstojnika

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
nicknaforum2
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 08 maja 2022, 10:38

2 zadania mechanika płynów - 1. znajdź moc silnika 2.oblicz wymiary odstojnika

Post autor: nicknaforum2 »

Dzień dobry, mam nadzieję że w dobrym dziale, jeśli nie to proszę o przeniesienie do bardziej odpowiadającego.
Poniżej dwa zadania które dostałem na zaliczenie z mechaniki płynów na podyplomówce, które mnie przerosły z z przedmiotu Mechanika płynów
1. Wodę o temperaturze 15°C tłoczy się z rzeki pompą do odkrytego zbiornika. Poziom wody w zbiorniku jest o 40 m wyższy od poziomu wody w rzece. Rurociąg służący do przesyłania wody jest stalowy i nieznacznie skorodowany. Średnica wewnętrzna rurociągu wynosi 150 mm. Na rurociągu zainstalowano 5 kolanek o kącie 90°, 1 zasuwę, 3 zawory normalne i 1 kurek. Długość prostego odcinka rurociągu wynosi 180 m. Znaleźć moc silnika elektrycznego pompy zapewniającej przetłoczenie tym rurociągiem 10 m3 cieczy w ciągu godziny jeżeli sprawność pompy wynosi 70%, a sprawność silnika 95%.
2. Obliczyć wymiary odstojnika prostokątnego (o stosunku długości boków 2:1) służącego do oczyszczania w temperaturze 15°C wodnej galeny. Wydajność odstojnika 30 m3/h. Zawartość fazy stałej w zawiesinie wynosi 25%. Oznaczona gęstość fazy stałej wynosi 4650 kg/m3,
a zawiesiny 1830 kg/m3. Lepkość zawiesiny 1,85 cP. Średnica zastępcza cząstek galeny wynosi 55 m, a czynnik kształtu j=1,23.zestaw
ODPOWIEDZ