Termodynamika - obieg cieplny Carnota

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
danterek
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 11
Rejestracja: 30 gru 2020, 11:24
Podziękowania: 1 raz
Płeć:

Termodynamika - obieg cieplny Carnota

Post autor: danterek »

Witam :)

Mam pewien problem z zadaniem z termodynamiki, a mianowicie należało przerobić otrzymany obieg z dwóch wykresach (w moim przypadku z p-v do T-s). Same obiegi mam rozrysowane i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie potrzeba podstawienia danych własnych. Jakimś cudem (już sama nie wiem do końca jak) udało mi się ustalić dla P1= 543000 Pa oraz V1= 9m3. I liczenia danych dla drugiego punktu nie sprawia mi większej trudności (P=181000 Pa i V= 3m3). Jednak w momencie, w którym próbuję obliczyć te same dane dla punktu 3 oraz 4, robi się problem - bo oto nie zgadzają się one z narysowanym wykresem (a zaznaczę jeszcze, że numerację punktów ustaliłam sama - nie wiem czy właściwie).

Jeśli jest ktoś, kto mógłby pomóc, to była bym wdzięczna.

A i jeszcze zapytałabym a propos tego, czy dobrze myślę, bo niestety profesor na zajęciach nie zdołał nam tego wyjaśnić - czy ciśnienie na pierwszym wykresie w punkcie 1 i 4 będzie takie samo? I czy to samo tyczy się punktów 2 i 3. I analogicznie czy objętość dla punktów 1 oraz 2 jest taka sama? (Może pytania trywialne dla niektórych, ale zdalne nauczanie skutecznie sprawia, że nawet podstawy zdają siędla mnie skomplikowane ;(

Pozdrawiam! :D

Obrazek
Obrazek
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Termodynamika - obieg cieplny Carnota

Post autor: korki_fizyka »

Trudno jest Ci pomóc skoro jak sama napisałaś
danterek pisze: 31 gru 2020, 13:20 Jakimś cudem (już sama nie wiem do końca jak) udało mi się ustalić {..}
a zaznaczę jeszcze, że numerację punktów ustaliłam sama - nie wiem czy właściwie.
może jakbyś zamieściła dokładną treść zadania..?

ale wątpię ;)
danterek pisze: 31 gru 2020, 13:20 A i jeszcze zapytałabym a propos tego, czy dobrze myślę, bo niestety profesor na zajęciach nie zdołał nam tego wyjaśnić - czy ciśnienie na pierwszym wykresie w punkcie 1 i 4 będzie takie samo? I czy to samo tyczy się punktów 2 i 3. I analogicznie czy objętość dla punktów 1 oraz 2 jest taka sama? (Może pytania trywialne dla niektórych, ale zdalne nauczanie skutecznie sprawia, że nawet podstawy zdają siędla mnie skomplikowane ;(
Skoro punkty(stany) 1 i 4 leżą na tym samym poziomym odcinku, to..tak, bo to jest funkcja stała
podobnie \(p_2 = p_3\) oraz \(V_1 = V_2\) i zdalne nauczanie nie ma tu nic do rzeczy, to są wiadomości z wczesnej szkoły podstawowej a tak naprawdę, to nauczyć się trzeba wszystko samemu, trzeba tylko chcieć i być ciekawym.
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Termodynamika - obieg cieplny Carnota

Post autor: korki_fizyka »

PS. co to jest "s" na drugim wykresie :?:
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
danterek
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 11
Rejestracja: 30 gru 2020, 11:24
Podziękowania: 1 raz
Płeć:

Re: Termodynamika - obieg cieplny Carnota

Post autor: danterek »

korki_fizyka pisze: 31 gru 2020, 15:25
może jakbyś zamieściła dokładną treść zadania..?

Problem w tym, że treści jako takiej nie mam, po prostu dostaliśmy obiegi, przykładowy projekt i informację od starszego rocznika, że wszystkie dane mamy powymyślać sobie sami, tak aby po prostu "pasowało". Jedyną informacją od profesora jest, że jako danych do np. ciśnienia mamy użyć liczb, które pochodzą z miesiąca naszego urodzenia (04 w moim przypadku).
danterek
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 11
Rejestracja: 30 gru 2020, 11:24
Podziękowania: 1 raz
Płeć:

Re: Termodynamika - obieg cieplny Carnota

Post autor: danterek »

korki_fizyka pisze: 31 gru 2020, 15:36 PS. co to jest "s" na drugim wykresie :?:
Z wykresu T-s?
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Termodynamika - obieg cieplny Carnota

Post autor: korki_fizyka »

Chodzi o przemianę 3 -->4 wg. mnie jest to adiabata albo izoterma.
danterek pisze: 31 gru 2020, 16:18 Problem w tym, że treści jako takiej nie mam, po prostu dostaliśmy obiegi, przykładowy projekt i informację od starszego rocznika, że wszystkie dane mamy powymyślać sobie sami, tak aby po prostu "pasowało". Jedyną informacją od profesora jest, że jako danych do np. ciśnienia mamy użyć liczb, które pochodzą z miesiąca naszego urodzenia (04 w moim przypadku).
Czy ten profesorek nie jest przypadkiem wróżbitą albo astrologiem:?: :lol:
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
janusz55
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1509
Rejestracja: 01 sty 2021, 09:38
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 399 razy

Re: Termodynamika - obieg cieplny Carnota

Post autor: janusz55 »

Ciśnienia \( p \) na wykresie pierwszym - odcinki \( 1-2, 4-1 \) są stałe - przemiana izobaryczna.

Objętość \( V \) na wykresie pierwszym - odcinek \( 1-2 \) jest stała - przemiana izochoryczna.
danterek
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 11
Rejestracja: 30 gru 2020, 11:24
Podziękowania: 1 raz
Płeć:

Re: Termodynamika - obieg cieplny Carnota

Post autor: danterek »

Witam powracam z nieco już ogarniętym problemem.

Udało mi się ustalić dane dla punktów 1 oraz 2 i jestem na 90% pewna, że są one poprawne (zgadzają się z wykresami). Problem pojawił się, gdy próbowałam obliczyć temperaturę dla punktu 3, bo zgodnie z wykresem powinna ona być wyższa niż temperatura punktu 2, podczas gdy wynik wychodzi wyraźnie niższy. Próbowałam wykorzystać różne wzory (zarówno te przedstawione przez profesora jak i znalezione w internecie), ale czego bym nie robiła temperatura się nie zgadza - a to pociąga za sobą na dno punkt 4. Myślałam też, że być może punkty na wykresie (pierwszy post) należałoby przedstawić inaczej, ale sytuacja wygląda praktycznie tak samo (a samej trójki z czwórką nie podmienię).

Obrazek

Punkt trzeci liczyłam ze wzoru: \(T_2*V_2^{k-1}=T_3*V_3^{k-1}\) i analogicznie temperaturę dla punktu 4.

Mówiąc inaczej, czy jest ktoś w stanie napisać co robię nie tak? Treści pisemnej nie posiadam (a raczej jest ona stworzona na podstawie wzoru przez mua, ale nie jest dopracowana i dotyczy stricte przemiany wykresu z p-v na T-s).
ODPOWIEDZ